Pola Dwurnik w Fabryce Norblina.

Obraz ma zachęcać do odwiedzenia Muzeum Fabryki Norblina.


We wnętrzach zrewitalizowanej Fabryki Norblina na warszawskiej Woli, pojawił się kolejny wielkoformatowy obraz. Jego autorką jest Pola Dwurnik – artystka wizualna i malarka, a także córka malarza Edwarda Dwurnika i zarazem prezeska fundacji upamiętniającej sztukę tego związanego z Warszawą twórcy. Obraz Poli Dwurnik stanowi artystyczne zaproszenie do odwiedzenia Muzeum Fabryki Norblina. 

Dzieło Poli Dwurnik znajduje się na poziomie -1 w budynku Plater. To największy jak do tej pory obraz artystki  o wymiarach 2,5 x 8 metrów, zajmujący powierzchnię 20 mkw. Inspiracją do jego powstania była Fabryka Norblina oraz jej wyroby – platery, sztućce i srebra. Dzieło wykonane jest pionierską dla artystki techniką farby akrylowej na płycie aluminiowej. Składa się z układanki siedmiu paneli, tworzących napis „Norblin”. Litery, jak i pozostałe elementy wizualne obrazu to przede wszystkim różnorodne wyroby platerowane. Pojawiają się tu również drobne elementy roślinne, dla których inspiracją był funkcjonujący na terenie kompleksu BioBazar.

Koncepcja mojego obrazu dedykowanego Fabryce Norblina powstawała długo i bardzo starannie się do niej przygotowywałam. Nadrzędnym celem jest zaproszenie odwiedzających do Muzeum Fabryki Norblina, zatem największą inspiracją stały się dla mnie jej wyroby. Wydrukowałam ponad 100 zdjęć różnorodnych platerów, sztućców i sreber. Stworzyłam z nich kolaże, układające się w litery tworzące napis „Norblin”. Głównymi motywami kolorystycznymi są ultramaryna, czerń i biel, a także żółcień i zieleń, którą zauważyć można 
w motywach roślinnych  –  mówi Pola Dwurnik, autorka dzieła. – To największy format, jaki stworzyłam 
w trakcie swojej dotychczasowej pracy artystycznej. Rozpoczynam nim nowy rozdział, bowiem kolejne kreacje, które planuję, będą równie monumentalne – dodaje.

Pola Dwurnik to wszechstronna artystka wizualna: malarka, graficzka i rysowniczka, a także kuratorka projektów artystycznych. Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Była współzałożycielką i redaktorką naczelną pisma „Sekcja”, kierowała również galerią „Zakręt” oraz „Apolonia Art Gallery”. Przez dwa lata przebywała na rezydenturze w Stiftung Laurenz Haus w Bazylei. Jest autorką kilku książek rysunkowych: Świetlica, Living in Basel oraz Kroniki Towarzyskiej, a także autorskiej publikacji artystycznej Dziewczyna na Płótnie (Girl on Canvas) prezentującej jej obrazy, do których teksty napisali m.in. Olga Tokarczuk, Maria Poprzęcka czy Andrzej Depko. Jej prace regularnie wystawiane są w najważniejszych galeriach w Polsce (m.in. Zachęta, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK i wiele innych), jak również za granicą – m.in. w Berlinie, Bazylei, Londynie czy Sankt Petersburgu.

Obraz Poli Dwurnik to już kolejne dzieło w Fabryce Norblina dedykowane temu miejscu i zainspirowane jego historią oraz współczesną przemianą. Na budynku dawnego laboratorium metaloznawczego u zbiegu Prostej i Żelaznej, widnieje mural na bazie obrazu z 2009 roku Zakłady Norblina Edwarda Dwurnika – wybitnego malarza i grafika, związanego przez całą swoją karierę z Warszawą, którego twórczość za pomocą specjalnie powołanej w tym celu Fundacji promuje właśnie Pola Dwurnik. Na jednej ze ścian na poziomie podziemnym 
-2 znajduje się także mural na podstawie obrazu znanego architekta, malarza i miłośnika Warszawy – Tytusa Brzozowskiego, który prezentuje zabudowania Fabryki Norblina w charakterystycznym dla artysty stylu, łączącym surrealizm oraz inspiracje malarstwem Breugela.
 

Informacja prasowa