Poł miliarda euro za willę.

Willa w centrum Rzymu kryje niezwykły fresk.


Na aukcjach nie pojawiają się tylko dzieła sztuki. Okazała rzymska willa z jedynym istniejącym malowidłem ściennym wykonanym przez Caravaggia trafi w styczniu na rynek sztuki.
 
Rzymska budowla Casino di Villa Boncompagni Ludovisi, powszechnie znana jako Willa Aurora, zostanie wystawiona na aukcji 18 stycznia z ceną wywoławczą wynoszącą prawie 500 mln euro. Szacunkowa wartość obiektu wynika z obecności malowidła autorstwa jednego z najsławniejszych barokowych mistrzów, Caravaggia (Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571 – 1610)). Jest to jedyny fresk jaki kiedykolwiek stworzył artysta. Miał wówczas zaledwie 20 lat. Praca została wyceniona przez ekspertów na ... 310 mln euro. 

Szerokie na 2,75 m malowidło przedstawia Jowisza, Neptuna i Plutona. Zdobi plafon małego pokoju, będącego niegdyś „laboratorium alchemicznym” kardynała Francesco Marii Del Monte, który zamówił fresk. Dzieło Caravaggia to nie jedyna bezcenna dekoracja zdobiąca wnętrza posiadłości - znajdują się tam również pokoje z malowidłami ściennymi sławnego XVII-wiecznego artysty Guercina.

Licytacja zabytku rozpocznie się od 471 mln euro, co przy obecnym kursie euro wynosi... 2,2 mld zł. Luksusowa willa mieści się przy Via Veneto w centralnej części Rzymu. Mimo znakomitej lokalizacji zabytek był zawsze dość niedostępny dla turystów, więc niewiele osób osobiście mogło zobaczyć jego wnętrza. Do 2019 roku dom oraz przylegające do niego ogrody były otwarte dla publiczności tylko raz w miesiącu i to po uprzednim zamówieniu prywatnego oprowadzania.

Sprzedaż Willi Aurora następuje po długim sporze spadkowym po śmierci jej właściciela, księcia Nicolò Boncompagni Ludovisi, w 2018 roku.

Ewentualny przyszły zwycięzca licytacji może mieć jednak problem. W związku z tym, że zabytek jest objęty ochroną ministerstwa kultury, rząd włoski będzie miał możliwość nabycia nieruchomości za tę samą cenę, za którą zostanie wygrana licityacja, korzystając z tzw. prawa pierwokupu. Pojawia się jednak pytanie, czy rząd będzie w ogóle stać na zapłacenie tak wysokiej kwoty.

Nabywca nieruchomości musi się również liczyć z tym, że koszt remontu zabytku wyniesie kolejne 11 mln euro. Ale dla kogoś kogo stać na wydanie 500 mln euro na willę w centrum Rzymu, taka cena z pewnością nie będzie stanowić problemu.