Cracow Art Week KRAKERS ujawnia pierwsze szczegóły programowe XIV edycji, która odbędzie się 24-30 kwietnia 2025 roku pod hasłem ,,Chwilami myślę, że śnię”. Tegoroczny motyw przewodni pochodzi z ,,622 upadków Bunga” Stanisława Ignacego Witkiewicza – powieści z pogranicza autobiografii i autofikcji. Zapożyczając cytat z tej pracy, organizatorzy chcą oddać hołd Witkacemu w 140. rocznicę jego urodzin i wejść w dialog z jego twórczością, zastanawiając się nad wartością rozmaitych autonarracji w sztuce współczesnej. Dokładne informacje o ogłoszonych wydarzeniach są już dostępne na www.cracowartweek.pl
Nowa szczerość, autoetnografia, intymistyka, transgresja i autokreacja – to tylko kilka przykładowych kierunków, które będą eksplorowane w programie głównym. 24 kwietnia o godzinie 18:00 KRAKERSa zainauguruje wydarzenie specjalne ,,Y” w secesyjnym Pałacu Sztuki – kuratorowane przez Kamila Kuitkowskiego i będące artystyczną interwencją w wystawę pracowni Franciszka Starowieyskiego. Wśród potwierdzonych osób artystycznych wymienić można między innymi Karolinę Jarzębak, Patrycję Piętkę, Jakuba Juliana Ziółkowskiego, Edytę Olszewską czy Konrada Gubałę. Od następnego dnia wystartują natomiast regularne wystawy w ramach bogatego programu art weeka.
W konkursowej Sekcji Laboratorium dofinansowanych zostało 10 projektów, które dowodzą, że autobiografie, autofikcje i autoteorie nie odzwierciedlają jedynie subiektywnych doświadczeń, ale są również cennymi narzędziami poznania. Niektóre z nich będą balansować na granicy snu i jawy, a kolejne zacierać granice między rzeczywistością i fikcją. Jeden zachęca do doświadczenia perspektywy zewnętrza i wytrącenia się z oswojonych struktur znaczeniowych, inny zaprasza do wspólnej podróży w poszukiwaniu własnej ziemi obiecanej, a w jeszcze innym artystyczne autoportrety – rozumiane jako oniryczne ślady naszej podświadomości – będąc splatać się z technologią. W związku z podjęciem decyzji o budowie linii metra w Krakowie, odbędzie się także wystawa podzielona na dwie lokalizacje: jej pierwsza stacja performatywnie otworzy się na Zwierzynieckiej 4, a druga i ostatnia na Bałuckiego 15, nastąpi też uroczyste przejście pomiędzy tymi punktami.
Kolejną ważną częścią programu są 4 wystawy organizowane we współpracy z Uniwersytetem Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W Pałacu Potockich wystartują ,,PRZESUNIĘTE HORYZONTY” – wystawa zbiorowa wykładowczyń i wykładowców związanych z Wydziałem Sztuki UKEN oraz zaproszonych artystek i artystów. ,,Żaba gotuje się powoli” Pracowni Krytycznej w MAS Modular Art Studio zabierze widza w intymną opowieść o naszym osobistym świecie wykreowanym przez epokę wszechobecnych kryzysów, w której dorastaliśmy i której musimy sprostać. Galeria Podbrzezie zaprezentuje ,,Wspólnoty zaprojektowane – między rzeczywistością a wizją” pokazujące jak grafika użytkowa, design i projektowanie przestrzenne kształtują tożsamość, poczucie wspólnoty oraz przekazują istotne wartości kulturowe i historyczne. W Muzeum Inżynierii i Techniki zobaczymy natomiast ,,New Designs. Projekty studentów Design UKEN”.
O ile pierwsze 4 dni krakowskiego art weeka skupiają się na wernisażach, tak 28-30 kwietnia przeznaczone są na spokojniejsze zwiedzanie wystaw. Można to robić na własną rękę według dostępnej we wszystkich lokalizacjach mapy, lub dołączyć do jednej z grup zorganizowanych, gdzie oprowadzaniom towarzyszyć będą spotkania z artystami, kuratorami czy prowadzącymi galerie. Cykl Kultour jest bowiem serią 6 spacerów szlakiem krakowskich dzielnic i ich galerii, każdego dnia o godz. 17:00 od poniedziałku do środy startować będą po dwa równoległe spacery. Łącznie obejmą one Stare Miasto, Śródmieście, Kleparz, Wesołą, Kazimierz oraz Podgórze. Nie zabraknie też spaceru ,,Rzeka, której nie ma” dedykowanego dzieciom lat 8-10 wraz z rodzicami, na który niebawem wystartują zapisy.