- Nagroda za malarstwo, w którym socjologiczna dociekliwość łączy się z psychologiczną przenikliwością, a osobiste doświadczenia przekładane są na uniwersalne prawdy. Za wielowymiarowy portret młodego pokolenia Polaków - tak uzasadniono wybór Marty Nadolle na zwyciężczynię Paszportu Polityki w kategorii „Sztuki wizualne”.
Marta jest malarką i edukatorką. Na przestrzeni lat związana była ASP w Gdańsku i w Warszawie oraz Pracownią Sztuki w Przestrzeni Publicznej prof. Mirosława Duchowskiego. Jest autorką prac przedstawiających fragmenty jej życia codziennego. W swoich przedstawieniach nie wychodzi poza życie prywatne, ukazując je w miejskim kontekście. Do Warszawy przeprowadziła się, by ukończyć studia artystyczne. Wtedy właśnie sztuka stała się jej sposobem na wyrażenie emocji, rodzajem terapii. Poza malarstwem zajmuje się rzeźbą, haftem, mozaiką i tkaninami.
Uczestniczyła w wystawie „Farba znaczy krew” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 2019 roku, była bohaterką wystaw monograficznych - "Droga do szczęścia” (Fundacja Razem Pamoja, Kraków, 2021) oraz "Nie szukam przygód” (Galeria LETO, Warszawa, 2019).
Edukuje plastycznie najmłodszych.
W kategorii „Sztuki wizualne” nominowani zostali także: Veronika Hapchenko i Patryk Różycki.
Fot. Leszek Zych / "Polityka"