Paszporty POLITYKI 2022

Jubileuszowa edycja za nami!


17 stycznia 2023 odbyła się uroczysta gala przyznania nagród magazynu POLITYKA. Jubileuszową, trzydziestą odsłonę plebiscytu celebrowano w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, na antenie TVN i w mediach społecznościowych pisma.

Jak czytamy na stronie POLITYKI tegoroczna edycja plebiscytu była szczególna. Nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę. Wyjątkowe okazały się przede wszystkim okoliczności. Przełamawszy kryzys pandemiczny, kultura wkroczyła w kolejny, sprowokowany przez agresję Rosji na Ukrainę. W obliczu poważnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych tej napaści, POLITYKA postanowiła nagrodzić artystów, których wyróżnia energia i wrażliwość na sprawy obywatelskie i ponadjednostkowe.
 
 

 

Na shortliście (będącej jak co roku efektem zgłoszeń zaproszonych do współtworzenia Paszportów krytyków i akademików) kategorii SZTUKI WIZUALNE znaleźli się: Solidarny Dom Kultury Słonecznik, łączący sztukę z działaniami pomocowymi, Grupa Potencja, zajmująca się mitologią współczesności, Agata Słowak, opowiadająca w swoim malarstwie o sprawach kobiet.
 


 

Paszport Polityki trafił finalnie do Agaty Słowak, a w uzasadnieniu decyzji podano: "Nagroda za odważne podejmowanie w malarstwie tematyki kobiecej, której nadaje osobisty i pełen emocjonalnego zaangażowania wyraz. Za opowiadanie o teraźniejszości i o sobie za pomocą oryginalnie wykorzystanych wzorców dawnego malarstwa."
 


 
 

Agata Słowak (1994), reprezentowana przez warszawską Fundację Galerii Foksal, dyplom na warszawskiej ASP obroniła w 2019 r. Wzięła udział m.in. w głośnej wystawie „Farba znaczy krew” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2019 r.). W ubiegłym roku otworzyła solową ekspozycję „Tylko nasze stany”, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mediów i kolekcjonerów. Artystka brała udział w ważnych wystawach zbiorowych: „Niepokój przychodzi o zmierzchu” (Zachęta), „Kto napisze historię łez” (MSN) i „Siedem etapów życia kobiety” (Miejska Galeria Sztuki w Łodzi).

Specjalne nagrody Kreatora Kultury, których partnerem jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, wręczono tego wieczoru trzem wybitnym postaciom różnych dziedzin. Obok Doroty Masłowskiej (literatura) i Ryszarda Poznakowskiego (muzyka), uhonorowano Wilhelma Sasnala"Za malarstwo, które sprawiło, że całe pokolenie młodych polskich twórców uwierzyło w swoją szansę na międzynarodowy sukces artystyczny. Za narzucenie sobie i całemu środowisku tempa, za którym trudno było nadążyć nagrodom artystycznym. Ale też za pokazanie, że prawdziwa kariera polega na podążaniu własną drogą."

 


 

Z okazji wydarzenia POLITYKA przygotowała wyjątkowe wydanie „Niezbędnika Inteligenta”, które przeprowadzi czytelnika przez historię Paszportów i polskiej kultury w ostatnim trzydziestoleciu. Od 28 stycznia 2023 r. z kolei w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie będzie można oglądać specjalną wystawę prac paszportowych laureatów