Ruszyły targi Art Basel w Paryżu

Do niedzieli odbywają się międzynarodowe targi Art Basel.


Pierwsza edycja Paris+ par Art Basel wystartowała. Targi potrwają do niedzieli, 23 października. Nowe wydarzenie wzmacnia pozycję Paryża jako kulturalnego centrum świata i Europy. To historyczne wydarzenie, po raz pierwszy Art Basel zagościło w Paryżu i wygląda na to, że już na stałe pozostanie. Dotychczas targi organizowane były w Bazylei, Miami i Hong-Kongu.

Pierwsza odsłona paryskich Art Basel prezentuje 156 najlepszych galerii z różnych stron świata. Do najmocniejszych "graczy” stale obecnych na ArtBasel, dołączyła liczna reprezentacja galerii z Francji oraz wystawcy z Afryki, Azji, Ameryki Północnej i Południowej oraz Bliskiego Wschodu. Polskę reprezentuje na targach Fundacja Galerii Foksal i Galeria Dawid Radziszewski (w sekcji Galeries Émergentes). Clément Delépine, dyrektor Paris+ par Art Basel mówi: „Skład listy galerii odzwierciedla nasze zaangażowanie w tworzenie pokazu, który jest zarówno specyficzny dla miasta-gospodarza, jak i ma silny globalny impakt”. 

W ramach inauguracyjnej edycji Paris+ par Art Basel zobaczymy bardzo różnorodne pokazy - od kuratorskich prezentacji arcydzieł XX wieku po solowe stoiska wschodzących artystów; najwyższej jakości malarstwo, rzeźbę, rysunek, instalację, fotografię, wideo i prace cyfrowe. Paris+ par Art Basel daje przegląd najbardziej interesujących zjawisk i tworzy platformę wymiany mocno osadzoną w Paryżu i jego scenie artystycznej. 

Targi zlokalizowane w Grand Palais Éphémère, ale wykraczają poza mury tego miejsca. Podczas pierwszej edycji do udziału zaprzęgnięto nie tylko wszystkie renomowane galerie, ale  wykorzystano synergię związaną z doskonałymi wystawami w wiodących muzeach miasta. Targi "rozlewają" się na cały Paryż dzięki programowi współpracy z paryskimi instytucjami kulturalnymi, jak Musée Eugène-Delacroix i Chapelle des Petits-Augustins des Beaux-Arts de Paris i jego sektorowi Sites, który  poświęcony jest projektom artystycznym odbywającym się w sercu stolicy Francji. Sites toczy się równolegle w emblematycznych miejscach, jak Jardin des Tuileries – Domaine national du Louvre, gdzie wystawionych jest 25 rzeźb i instalacji. Także na Place Vendôme obejrzeć można wyjątkową  instalację "Au cours des Mondes" autorstwa Alicji Kwade. 

Paris+ par Art Basel towarzyszy Program Conversations, którego kuratorami są Pierre-Alexandre Mateos i Charles Teyssou. W klimatycznym Bal de la Marine - łodzi zacumowanej naprzeciwko wieży Eiffel - kuratorzy animują dialog między czołowymi postaciami ze świata sztuki i kultury. 

Przed zamknięciem pierwszego dnia targów tzw. Preview Day, padły entuzjastyczne komentarze dotyczące frekwencji, obecności kluczowych klientów i kuratorów. Bardzo ważną rolę dla atmosfery wśród wystawców  odegrała obecność dawno niewidzianych kolekcjonerów z Ameryki. Już pierwszego dnia dla wielu galerii targi zwróciły się z zyskiem. David Zwirner ogłosił rekordową sprzedaż o wartości 11 milionów dolarów (galeria sprzedała m.in. Border Joan Mitchell za 4,5 mln dolarów, Bez tytułu Roberta Rymana za 3 mln dolarów i Bouhouche Luca Tuymansa za 1,35 mln dolarów), a Hauser & Wirth dziewięciu prac, w tym The Dream George'a Condo za 2,65 miliona dolarów, Bruise Paintings Sanctuary Rashid Johnson za 1 milion i Free Fall Avery Singera za 800 000 dolarów. Sukces komercyjny potwierdzają także reprezentanci Gagosian, Sadie Coles, Perrotin, ale także dealerzy w sekcji Galeries Émergentes. Nasza polska reprezentacja równie imponująco wpisała się w sukces targowy. Na stoisku Galerii Radziszewski drugiego dnia oferowane były nadal prace Agnieszki Polski, ale już tylko z iPada. Wystawowe rozeszły się pierwszego dnia imprezy.