Pada kolejny rekord za fotografię!

"Deluge" to najdrożej sprzedane zdjęcie w Polsce.


Rekord na polskim rynku fotografii - wielkoformatowa praca Davida LaChapelle'a pt. Potop (Deluge) została sprzedana za 720 tys. zł! Aukcja odbyła się 22 kwietnia w domu aukcyjnym Desa Unicum. Niespełna pół roku temu (w październiku 2020), również w Desie, padł dotychczasowy rekord aukcyjny za zdjęcie pt. "Afgan Girl" Steve'a McCurry'ego, sprzedane za 283 200 zł. 

Zobacz wyniki aukcji TUTAJ

Davide LaChapelle: Najsłynniejszy uczeń Andy'ego Warholafotograf sław, takich jak David Beckham czy Britney Spears, inspirujący się malarstwem Michała Anioła.

1978 rok. To wtedy wszystko się zaczęło. 15-letni David LaChapelle, prześladowany w szkole za homoseksualizm, uciekł z domu z Karoliny Północnej do Nowego Jorku. Gdyby nie tak dramatyczna decyzja, być może nigdy nie zacząłby pracy jako barman w słynnym Studio 54, w którym spotykała się cała ówczesna bohema artystyczna miasta. W wieku 17 lat poznał Andy'ego Warhola. Starszy artysta zaproponował fotografowi pracę dla magazynu „Interview”. Stopniowo jego zdjęcia zaczęły pojawiać się na okładkach najważniejszych czasopism. I tak rozpoczęła się jego oszałamiająca kariera.

Twórczości Davida LaChapelle’a nie da się pomylić z żadną inną fotografią. Kontrowersyjna, szeroko komentowana i uwielbiana na całym świecie. Artysta, garściami czerpiący z pop-artu i kultury popularnej szybko stał się jednym z najpopularniejszych fotografów współczesnych. Przez wiele lat działał jako fotograf komercyjny, pracujący przy słynnych kampaniach reklamowych, na przykład przy głośnej reklamie Diesla z dwoma całującymi się marynarzami. Portretował celebrytów znanych z pierwszych stron gazet w kontrowersyjnych pozach i sytuacjach. Nakręcił wiele teledysków do znanych przez wszystkich hitów – stworzył oprawę wizualną między innymi do piosenek Jennifer Lopez czy Amy Winehouse. Jego fotografie prezentowane były w takich magazynach jak „Vogue” czy „Vanity Fair”, a jego dzieła wystawiano w największych instytucjach kultury w Paryżu, Nowym Jorku i Londynie. 

Artysta tworzy również w sferze fotografii artystycznej. Jego prace to w dużej mierze dzieła zaangażowane, przedstawiające problemy i krytykę wobec współczesnego świata. Prezentowane w DESA Unicum dzieło „Deluge” pochodzi z serii prac powstałych w latach 2006-2009. LaChapelle inspirował się freskami Michała Anioła w Kaplicy Sykstyńskiej. „Deluge” okazało się punktem zwrotnym w twórczości artysty. Była to jedna z pierwszych okazji do stworzenia zdjęć poza konwencją fotografii komercyjnej, do której był tak przywiązany przez dużą część zawodowej aktywności. „Deluge” to metafora upadku tradycyjnych wartości i krytyka konsumpcjonizmu. Przedstawienie obrazuje uciekających przed katastrofą powodzi ludzi w różnym wieku. Klasyczna kompozycja została zestawiona z elementami znanymi nam z popkultury i jest współczesną odpowiedzią na uniwersalne problemy.

David LaCHAPELLE (ur. 1963)
"Potop", 2006/2012

C-Print/dibond, papier fotograficzny, plexi,180 x 702 x 4 cm
180 x 234 x 4 cm (x3)
ed. 5/5

*opłata dodatkowa - importowy podatek VAT w wysokości 8% kwoty wylicytowanej

Sprzedane
600 000 zł  (720 000 zł z opłatą aukcyjną)