Otwarcie nowej siedziby MSN-u


Poznaliśmy datę otwarcia nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. 25 października 2024 r. budynek autorstwa Thomasa Phifera po raz pierwszy będzie dostępny dla publiczności.

Inauguracji towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń: prezentacja wybranych dzieł z kolekcji Muzeum w przestrzeniach galerii, koncerty polskich i zagranicznych twórców, performansy, maraton filmowy w kinie, parada, a także wykłady i spacery architektoniczne, oprowadzania po budynku, bogaty program edukacyjny oraz 16. edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE.

Weekend i pierwsze tygodnie działania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w nowym budynku to w pierwszej kolejności prezentacja wielkoformatowych rzeźb i instalacji takich artystek jak: Alina Szapocznikow, Magdalena Abakanowicz, Monika Sosnowska, Cecilia Vicuña czy Sandra Mujinga. Wyeksponowanie dzieł w przestrzeniach poszczególnych galerii pozwoli wydobyć walory architektoniczne nowej siedziby, o których opowie podczas otwarcia między innymi ich twórca Thomas Phifer. Przede wszystkim jednak to swoista zapowiedź zaplanowanej na luty 2025 wystawy prezentującej rozwijaną od 20 lat kolekcję MSN-u.

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski osobiście zaprosił na otwarcie nowego budynku Muzeum: Warszawiacy i warszawianki! Już niedługo spotkamy się w nowym gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy placu Defilad. Obecnie montujemy oświetlenie i wylewamy posadzki, ale za kilka miesięcy, dokładnie 25 października, ten niesamowity budynek wypełni sztuka. Zobaczymy między innymi dzieła Aliny Szapocznikow, Magdaleny Abakanowicz i Edwarda Dwurnika. Do zobaczenia w nowym MSN-ie!

Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, dodaje: Kilkanaście lat wysiłków zespołu muzeum, ale i wielu osób i środowisk wreszcie znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie! Nowy budynek MSN otworzy się dla publiczności, oferując otwartą przestrzeń spotkania i debaty w otoczeniu funkcjonalnej architektury, wspaniałe galerie wystaw czasowych i międzynarodową kolekcję sztuki współczesnej w samym centrum Warszawy.

Nowa siedziba MNS-u będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze. Położony w nowym centrum, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.

O społecznym potencjale siedziby MSN-u będzie się można przekonać już w pierwszych tygodniach od otwarcia. Nie przypadkiem bowiem zielone forum i bezpośrednio połączony z nim przeszklony parter Muzeum, obejmujący między innymi audytorium, sale edukacyjne, księgarnię oraz kawiarnię, staną się miejscem realizacji 16. edycji WARSZAWY W BUDOWIE. Festiwal każdego roku porusza kwestie związane z architekturą i wspólną przestrzenią miejską. Najbliższa odsłona zatytułowana Niepiękne muzea skupi się na roli, jaką mogą pełnić dziś współczesne instytucje kultury, a także na historii placu Defilad czy ulicy Marszałkowskiej – przestrzeniach codziennego życia, które od 25 października Muzeum będzie dzielić z mieszkankami i mieszkańcami Warszawy.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20000 m2 powierzchni, z czego ponad 4000  m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku zaprojektowanego przez Thomasa Phifera jest też przestronna klatka schodowa, której spektakularność poznaliśmy już dzięki fotografiom z budowy.

Zdjęcie powyżej: Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, widok od ulicy Marszałkowskiej. Fot. Marta Ejsmont (2023), materiały prasowe MSN w Warszawie


Widok klatki schodowej budynku. Fot. Marta Ejsmont, materiały prasowe MSN w Warszawie