W 300. rocznicę urodzin malarza, którą w Zamku Królewskim w Warszawie można było oglądać od 23 września 2022 r. Na wystawie znalazło się około 150 dzieł – obrazów, grafik i rysunków najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych okresów twórczości Bellotta zwanego Canalettem.
Pierwszą jej część stanowią prace z czasu młodości spędzonej w Wenecji i z okresu podróży do innych włoskich miast: Florencji, Mediolanu, Rzymu, Werony.
Druga poświęcona została pobytowi artysty w Dreźnie, gdzie pracował dla dworu Wettinów ponad dwadzieścia lat – z przerwą, kiedy po wybuchu wojny siedmioletniej w Europie musiał szukać zatrudnienia w Wiedniu i Monachium.
Ostatni okres życia i twórczości malarza przypadł na Warszawę, gdzie artysta pracował dla króla Stanisława Augusta i przedstawicieli arystokracji. W Zamku Królewskim w Warszawie, w sali zaprojektowanej na zamówienie polskiego króla, do dzisiaj można podziwiać zespół 22 wedut Warszawy i okolic, stanowiący największą istniejącą serię obrazów Bellotta.
Temu znaczącemu wydarzeniu wystawienniczemu towarzyszył bogaty program edukacyjny, cykl wykładów, weekendowy Festiwal Canalletta, a wernisaż poprzedził specjalny przegląd filmów o malarzach - Czekając na Bellotta. Wystawę do dzisiaj obejrzało niemal 27 tys. widzów. Aby wszyscy chętni zdążyli odwiedzić Bellotta w Zamku Królewskim, wydłużyliśmy godziny otwarcia wystawy w jej ostatni weekend, czyli 7 i 8 stycznia 2022 r. W te dni zapraszamy od godz. 10.00 do 20.00 (ostatnie wejście o godz. 19.00). ZAPRASZAMY!
https://artinfo.pl/wydarzenia/bernardo-bellotto-w-300-rocznice-urodzin-malarza