Odszedł Christo.

W niedzielę zmarł jeden z najbardziej oryginalnych współczesnych artystów.


Christo zmarł w wieku 84 lat w niedzielę 31 maja. 

Christo, właściwie Christo Vladimirov Javacheff pochodził z Bułgarii. Wraz z żoną, Jeanne-Claude, zasłynął z wielkoformatowych prac plenerowych (tzw. land artu): w przypadku twórczej pary projekty polegały na opakowywaniu materiałami budowli lub elementów krajobrazu (wysp, skał, dolin itp.).  Do ich najsłynniejszych realizacji należą: opakowanie w 1985 r. paryskiego mostu Pont Neuf oraz w 1995 r. budynku Reichstagu w Berlinie. Na wiosnę tego roku artysta miał zamiar opakować paryski Łuk Triumfalny, pandemia jednak pokrzyżowała te plany. Władze Paryża zapowiedziały jednak, że zamierzają zrealizować ostatni projekt Christo. Nie tylko będzie stanowić to hołd dla wielkiego artysty, ale też pobudzi nadszarpniętą pandemią turystykę.  

W 1957 r. Christo wyjechał z Bułgarii do czeskiej Pragi, skąd przedostał się do Wiednia i dalej do Paryża. W 1958 r. poznał Jeanne-Claude Denat de Guillebon, która została jego żoną i partnerką artystyczną. W 1964 r. przenieśli się na stałe do Nowego Jorku. W 1969 r. po raz pierwszy "opakowali" krajobraz, przykrywając ogromną tkaniną zatokę w okolicach Sydney. 

Jak mawiali (w rozmowie z portalem ArtNews): "Wszystkie nasze projekty są kompletnie irracjonalne, kompletnie bezużyteczne. Nie są nikomu potrzebne. Świat może bez nich żyć. Trwają w swoim czasie, a potem nie można ich odtworzyć. W tym leży ich siła. Nie można ich kupić, ani posiąść".

Christo i Jeanne-Claude nie tylko nie sprzedawali swoich prac, ale też odmawiali przyjmowania grantów na ich realizację. Finansowali je sami, sprzedając szkice, modele i inne obiekty stworzone w trakcie pracy nad ostatecznym dziełem.

Jeanne-Claude zmarła w 2009 roku, ale Christo postanowił kontynuować ich wspólnie wymyślone i zaplanowane projekty. Prace twórców wzbudzały podziw i zainteresowanie milionów fanów, ale też niekiedy budziły kontrowersje - przede wszystkim ekologów, którzy martwili się o np. ekosystem wodny, gdy opakowali różowym plastikiem wyspy Biscayne Bay na Florydzie w 1982 r.

Ostatni zrealizowanymi dziełami Christo były pływające keje w jeziorze Iseo (na zdjęciu głównym) we Włoszech w 2016 roku oraz Mastaba w londyńskim Hyde Parku w 2019 roku. 

 Zdjęcie: Christo at The Floating Piers, June 2016 Photo: Wolfgang Volz