Odeszła Natalia LL (1937-2022)

W wieku 85 lat zmarła ikona polskiej sztuki feministycznej.


Dziś rano zmarła Natalia Lach-Lachowicz, znana jako Natalia LL, jedna z najważniejszych polskich artystek II połowy XX wieku. Wybitna artystka konceptualna, ikona polskiej sztuki feministycznej, zajmowała się fotografią, grafiką, malarstwem i rysunkiem. Działała również na pograniczu sztuk medialnych, realizując filmy eksperymentalne, wideo, performensy i instalacje, a nawet rzeźbą. Pisała teksty krytyczne i zajmowała się teorią sztuki. W 1970 roku wraz z mężem Andrzejem Lachowiczem, Zbigniewem Dłubakiem i Antonim Dzieduszyckim była współzałożycielką grupy i galerii Permafo (1970–1981).

Jej najbardziej rozpoznawalne prace powstały w latach 70.: cykl fotografii i wideo pt. „Sztuka konsumpcyjna" z 1972 roku, dzięki któremu wpisała się w historię sztuki światowej. Hasło konsumpcji pojawiało się w twórczości Natalii LL w latach 1972-1975, w tytułach serii: "Sztuka konsumpcyjna" oraz w 1975 roku także "Sztuka postkonsumpcyjna", stanowiący zbiór czarno-białych i kolorowych fotografii oraz filmów ukazujących twarze kobiet zjadających w ostentacyjny sposób różne produkty: banany, parówki czy kisiel.

Twórczość Natalii LL prezentowana była na wielu wystawach w kraju i za granicą. Poza Polską jej prace znajdują się w zbiorach m.in. Frauen Museum w Bonn, Museum of Modern Art w Lubljanie, Ludwig Museum w Kolonii, International Center of Photography w Nowym Jorku czy Centre Pompidou w Paryżu.