Obraz polskiego artysty w The National Gallery

Dzieło Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” zostanie w 2020 r. zaprezentowany w The National Gallery w Londynie.


Będzie to pierwszy przypadek, by dzieło polskiego malarza trafiło do najważniejszej brytyjskiej galerii sztuki. Obrazowi towarzyszyć będzie pochodzący z 1543 r. egzemplarz najważniejszego dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus orbium coelestium” (O obrotach sfer niebieskich). Wystawa w The National Gallery prezentowana będzie od 29 lipca do 15 listopada 2020 r.

Matejko namalował obraz w 1873 r., aby uczcić 400. rocznicę urodzin Kopernika. Na co dzień dzieło znajduje się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego. The National Gallery jest najważniejszą galerią malarstwa i jednym z najliczniej odwiedzanych muzeów na świecie. W jej zbiorach znajduje się ok. 2300 obrazów datowanych od XIII w. do XX w., głównie malarzy zachodnioeuropejskich. Można tam zobaczyć dzieła m.in.: Leonarda da Vinciego, Rembrandta, Vincenta van Gogha, Tycjana, Sandra Botticellego, Jana van Eycka, Claude'a Moneta, Diega Velazqueza, Pierre-Auguste'a Renoira.


Jan Matejko 
„Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” 
225 cm x 315 cm
1873 r.