"Portret młodzieńca" drugim najdroższym dziełem sztuki dawnej!

Obraz Sandra Botticellego licytowane był na aukcji sztuki dawnej w nowojorskiej filii Sotheby's.


Pod koniec września ubiegłego roku pisaliśmy o niezwykłym obrazie pędzla Sandra Botticellego pt. „Portret młodego mężczyzny z medalionem”, który miał trafić w styczniu 2021 r. na aukcję w Sotheby’s. Aukcja odbyła się właśnie dziś (czwartek 28.01.2021)! I zgodnie z przewidywaniami ekspertów dzieło zostało sprzedane za ... 92 mln dolarów! Oznacza to, że arcydzieło jest drugim, po "Salwatorze Mundi" Leonarda (sprzedanym za 450,3 mln dol., Christie’s, 2017 r.), najdroższym dziełem sztuki dawnej sprzedanym na aukcji. Dotychczas najwyższa kwota za pracę Botticellego wynosiła 10,4 mln dolarów (za tzw. "Madonnę Rockefellera", Christie's, 2013 r.)
 
Portret młodego szlachcica, być może członka rodziny Medyceuszy, pochodzi z drugiej połowy XV wieku. Mężczyzna trzyma medalion przedstawiający świętego, namalowanego na podstawie prac sieneńskiego artysty Bartolomea Bulgariniego. Badacze sądzą, że portret został wykonany na zlecenie. Znanych jest zaledwie 12 portretów Botticellego, co czyni ten obraz niezwykle rzadkim i cennym w dorobku renesansowego artysty. 

Arcydzieło pochodzi z anonimowej kolekcji amerykańskiej i kilkakrotnie zmieniało właścicieli. Pracę po raz pierwszy dostrzeżono w kolekcji Lorda Newborough w latach 30-tych XIX w. Następnie została zakupiona w 1935 roku przez brytyjskiego marszanda Franka Sabina za jedyne … 12 000 funtów. W 1941 roku trafiła do Sir Thomasa Ralpha Mertona za niewiele więcej, bo 17 000 funtów, a w 1982 roku zakupił ją anonimowy kolekcjoner za 810 000 funtów. W ciągu ostatnich pięciu dekad obraz był wystawiany w najlepszych muzeach świata: National Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i National Gallery of Art w Waszyngtonie.