12 milionów za "Głowę niedźwiedzia"

Najdroższa w historii praca na papierze Leonarda da Vinci


Rekord pobity! W domu aukcyjnym Christie's zostało sprzedane najdroższe w historii dzieło na papierze Leonarda da Vinci. Za maleńki kwadratowy szkic przedstawiający głowę niedźwiedzia zapłacono 12,2 mln dolarów. Rysunek wykonany na beżowo-różowym preparowanym papierze, a jego wymiar to zaledwie 7 x 7 centymetrów. Pochodzi z pierwszej połowy lat osiemdziesiątych XV wieku i jest częścią niewielkiej serii szkiców zwierząt. To jeden z ośmiu rysunków Leonarda, o których wiadomo, że znajdują się w prywatnych rękach.

"Głowa niedźwiedzia" została wystawiona na aukcję przez nowojorskich kolekcjonerów. Nabyli go od londyńskiego marszanda Johny'ego van Haeftena, jednak doszli do wniosku, że rysunek nie pasuje do ich kolekcji obejmującej głównie dzieła malarstwa holenderskiego Złotego Wieku.

Szkic Leonarda ma bardzo ciekawą proweniencję. Do Wielkiej Brytanii trafił na przełomie XVIII i XIX w., kiedy to zakupił go do swoich zbiorów brytyjski kapitan, malarz i wybitny kolekcjoner Thomas Lawrence. Praca była pokazywana w takich miejscach jak Muzeum Puszkina w Moskwie czy National Gallery w Londynie

Poprzedni rekord cenowy za pracę na papierze Leonarda da Vinci również został ustaniowiony w domu aukcyjnym Christie's. Było to 10 lipca 2001 roku. Za rysunek "Jeździec i koń" zapłacono wówczas 11,5 mln dolarów.

Źródło: artnet.com