“Nów w Pełni” to przewrotny tytuł przeglądu najlepszych prac polskich rzemieślników zrzeszonych w stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło. Podczas wystawy obejrzeć będzie można m.in. ceramiczne naczynia i rzeźby, drewniane stoły, naszyjniki z nietypowych materiałów, kilimy, noże, świeczniki. Wystawa startuje od 24 września w domu handlowym MYSIA 3 w Warszawie. Wstęp wolny.
Fizyczna praca, autorskie produkty wykonane lokalnie i z poszanowaniem użytych materiałów, a niejednokrotnie też z wykorzystaniem dawnych technik, które nie podążają za szybką modą – tak można określić fach rzemieślniczy. Sami twórcy mówią o nim: "Nasza praca to wysiłek, który opiera się głównie na wiedzy ciała. A ona jest trudna do przekazania i wymaga wielu godzin praktyki. Sprawny ruch mistrza bywa dla ucznia nie do powtórzenia."
Istnieją style, szkoły czy mody często zapoczątkowane przez rzemieślników będących mistrzami w swoim fachu. Jednak ze względu na niezwykłą wielowątkowość rzemiosło nie ma jednego kierunku rozwoju. Niektóre jego rodzaje zanikają, by po jakimś czasie się odrodzić, a jeszcze inne rodzą się zupełnie od nowa. Tutaj nie istnieje postęp, lecz zmiana.
Rzemieślników w Polsce wspiera organizacja zrzeszająca przedstawicieli różnych profesji - Nów. Nowe Rzemiosło: "Naszym celem jest szerzenie wiedzy na temat współczesnego, polskiego rzemiosła, promowanie go w kraju i za granicą, a także reprezentowanie interesów rzemieślników w kontaktach z instytucjami publicznymi i biznesem. W odróżnieniu od tradycyjnych cechów, my zrzeszamy twórców bez względu na specjalizację, za spoiwo grupy uznajemy jakość, wysokie kompetencje wykonawcze i projektowe oraz produkcję ręczną przy niewielkim udziale maszyn - mówi Olga Milczyńska, ceramiczka i projektantka.
Rzemieślnicy i rzemieślniczki, których prace znajdziemy na wystawie “Nów w Pełni” tworzą współczesne przedmioty z wykorzystaniem dawnych technik, szukają materiałów lokalnych, chętnie korzystają z materiałów recyklingowych, a przede wszystkim ważna jest dla nich jakość surowców. Można pokusić się o stwierdzenie, że prace i obiekty, które będzie można zobaczyć w ramach wydarzenia, to pełnia tego, czym żyje obecnie polskie rzemiosło. Rozwój i powstawanie kolejnych pracowni rzemieślniczych jednoznacznie wskazują, że unikalne rękodzieło ma się w kraju nad Wisłą coraz lepiej.
Wystawa “Nów w Pełni” stała się już jesienną tradycją stowarzyszenia i ponownie otworzy Noc Rzemiosła organizowaną przez Stowarzyszenie “Z Siedzibą w Warszawie”.
Od 24 września będzie można zobaczyć najlepsze prace, które zostały wykonane w przeciągu ostatniego roku. Każdy z twórców przygotował coś zupełnie wyjątkowego, prezentującego jego rzemieślnicze umiejętności. Swoje obiekty na wystawie zaprezentują m.in. pracownie Hadaki, In Weave, Kuźnia Skały, Kłosy, Square Drop, Tartaruga, The Whole Elements i Mosko Ceramics oraz artyści Monika Dąbrowska - Picewicz, Karina Królak, Magdalena Maślerz, Olga Milczyńska, Aleksander Oniszh, Arkadiusz Szwed i Jakub Przyborowski. W tym roku organizatorzy przygotowali dodatkową atrakcję - aukcję online dzięki której miłośnicy rzemiosła zyskają możliwość wylicytowania prezentowanych podczas wystawy przedmiotów.
Wernisaż: 24 września, godz. 19. Wystawa otwarta do 3 października 2021.
Godziny otwarcia: pon.–sb. godz. 10–20, ndz. godz. 12–20. Wstęp wolny.
Wydarzenia towarzyszące:
25 września, godz. 10–20 / Mysia 3 - Pop up Nowiu na drugim piętrze
25 września, godz. 18 / Mysia 3 - rozmowa o kolekcjonowaniu przedmiotów rzemieślniczych między Cezarym Lisowskim - znawcą polskiego dizajnu, kolekcjonerem ceramiki (Desa Unicum) a dr Anną Wiszniewską - historyczką sztuki i designu, kuratorką (Instytutu Sztuki PAN)
26 września, godz. 18 oraz 3 października, godz. 12 / Mysia 3 - po wystawie oprowadzają znawcy tematu oraz sami rzemieślnicy
8 października, godz. 16 / online - finał licytacji wszystkich przedmiotów z wystawy prowadzony przez Desę Unicum.
Więcej informacji: www.nownowerzemioslo.pl oraz www.facebook.com/nownowerzemioslo.