WALLSPACE GALLERY zaprasza na wystawę Nikifora Krynickiego: "Nikifor - Mistrz Art Brut z kolekcji Bogdana Jakubowskiego i Roberta Dowhana," która trwa do 29 września 2023 roku. Można obejrzeć 58 niezwykłych dzieł z całego okresu twórczości artysty.
Epifaniusz Drowniak znany również jako Nikifor Krynicki, był jednym z najciekawszych polskich twórców okresu pierwszej połowy XX wieku i prawdziwym geniuszem sztuki art brut. Warto zaznaczyć, że pierwszą wystawę jego twórczości zorganizowano w Paryżu w 1932 roku. Stało się to dzięki staraniom Romana Turyna. Co prawda prace Nikifora włączono do zbiorowej ekspozycji malarzy lwowskich i przedstawicieli École de Paris, przygotowanej przez lwowskie Ukraińskie Muzeum Narodowe, niemniej był to moment przełomowy dla Nikifora.
Zbigniew Wolanin, kurator Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju pisze o nim w katalogu wydanym do wystawy: „Artysta był bardzo mocno związany uczuciowo z Krynicą i z Łemkowszczyzną, gdzie mieszkał i tworzył. Malarstwa uczył się sam od najmłodszych lat. Było to dla niego bardzo trudne, gdyż nie potrafił czytać ani pisać, a z powodu wrodzonej wady wymowy, którą był dotknięty, ludziom niełatwo było go zrozumieć, co ogromnie utrudniało mu kontakty ze światem zewnętrznym.
Dla twórczości Nikifora charakterystyczne są cykle tematyczne jego prac. Można wymienić przynajmniej kilkanaście takich cykli, namalowanych przez artystę w różnych okresach życia. Za najcenniejsze uchodzą obrazy z lat dwudziestych i trzydziestych XX w., przedstawiające, obok wspomnianych już pejzaży beskidzkich, m.in. sceny wojskowe, „uczty malarzy” i inne sceny z wieloma postaciami we wnętrzach świątyń, architekturę monumentalną – w tym budynki różnych urzędów, banki i „fabryki dolarów”, także wille, pensjonaty i inne budynki uzdrowiskowe w Krynicy oraz budowle, których przeznaczenie oznaczone zostało przez artystę specjalnymi symbolami. Inne ważne tematy to, kościoły i synagogi, wnętrza kuchni, postacie świętych i chorągwie kościelne i cerkiewne, portrety kuracjuszy i przyjaciół. Jednymi z najbardziej interesujących dzieł jakie Nikifor rysował i malował przez całe życie są autoportrety. Nikifor przez dziesiątki lat wędrował po Krynicy ze swoim przenośnym warsztatem artystycznym. Szkolne farbki, kredki, ołówki, różne skrawki papieru, pędzelki, butelka na wodę i pieczęcie, mieściły się z powodzeniem w prostej drewnianej walizeczce. Jego stałym miejscem pracy był kamienny murek przy ul. Kazimierza Pułaskiego. Jednak przez wiele lat jego twórczość nie cieszyła się zainteresowaniem mieszkańców Krynicy ani kuracjuszy.”
Dzieła prezentowane w WALLSPACE GALLERY, pochodzą z kolekcji dwóch pasjonatów sztuki - Bogdana Jakubowskiego i Roberta Dowhana. Jest to zbiór, który pokazuje różnorodność i artystyczną drogę Nikifora jako artysty. Wystawiane dzieła obejmują prace z różnych okresów jego życia, pozwalając poznać niemalże wszystkie poruszane przez Nikifora podczas swojego życia artystyczne tematy.