NFT w Artinfo.pl i innych domach aukcyjnych.

Trwa przełomowy tydzień na rynku aukcyjnym w Polsce!


W niedzielę 28 listopada podczas Warszawskich Targów Sztuki odbył się finał pierwszej w historii aukcji NFT do dzieła sztuki. Aukcję zorganizowało Artinfo.pl.

Token do rzeźby Tomasza Górnickiego pt. „Fortune” wylicytowany został za zaskakująco wysoką kwotę 312 700 zł (z opłatą aukcyjną). Nabyła go kolekcjonerka z Poznania, która będzie uczestniczyła w przekazaniu oryginalnej rzeźby w jej „fizycznej” formie (odlew z brązu, wys. 70 cm) do Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Więcej o tej aukcji: https://artinfo.pl/artinformacje/pierwsza-aukcja-internetowa-tokenu-nft-zorganizowana-przez-artinfo-pl

1 grudnia w Polskim Domu Aukcyjnym odbyła się pierwsza w historii aukcja hybrydowa, w której z licytacją tokenu NFT powiązana jest sprzedaż rzeczywistego dzieła sztuki.

Za 174 000 zł (z opłatą aukcyjną) wylicytowana została praca Zbigniewa Libery "Lego. Obóz koncentracyjny – wykrojnik opakowania przedstawiający nadzorców". Praca pochodzi z niskiego nakładu zaledwie dziesięciu egzemplarzy. Zwycięzca licytacji otrzyma oprócz tokenu rzeczywisty obiekt oraz dodatkowe certyfikaty (podpisany przez Zbigniewa Liberę i firmę Arteïa).

2 grudnia odbyła się kolejna aukcja tokenu NFT. Tym razem dom aukcyjny Desa Unicum wystawił na niej token do obrazu „Dlaczego jest raczej coś niż nic” autorstwa Pawła Kowalewskiego. W 1997 roku obiekt ten został bezpowrotnie zniszczony w wynku zalania przestrzeni magazynowej. Na aukcji został wystawiony jego cyfrowy zapis. Wynik przekroczył najśmielsze oczekiwania - 460 000 zł  (552 000 zł z opłatą aukcyjną)!