NFT "Decay" na Warszawskich Targach Sztuki

Tokeny NFT Tomasza Górnickiego na tegorocznym stoisku Artinfo


Zeszłoroczne Warszawskie Targi Sztuki przebiegały w Artinfo pod hasłem NFT - projekt we współpracy z rzeźbiarzem Tomaszem Górnickim, którego rzeźbę “Fortune” sprzedaliśmy w postaci tokena NFT na aukcji podczas targów, odniósł spektakularny sukces. Za cyfrowy wizerunek wraz z certyfikatem szczęśliwy nabywca zapłacił 312,7 tys. zł. W tym roku powracamy z kontynuacją cyfrowego projektu w zupełnie nowej odsłonie. Tomasz Górnicki zaprezentuje stokenizowany eksperyment z klasycznym medium, jakim jest rzeźba, poddanym rozpadowi i niszczeniu. Efekty i etapy tego procesu będziecie mogli podziwiać na stoisku Artinfo w wirtualnej rzeczywistości, dzięki technologii AR. 

WIDEO:

Zapraszamy do obejrzenia filmu: Tomasz Górnicki - DECAY - Digital Collectibles
Dodatek: Tomasz Górnicki - artysta
 

LICYTACJA:
Link: Tomasz Górnicki - aukcja internetowa
 
 
25 listopada 2022 r. rozpoczynają się Warszawskie Targi Sztuki. W hali EXPO XXI, przy ul. I. Prądzyńskiego 12/14 w Warszawie zaprezentujemy nowy projekt Tomasza Górnickiego zatytułowany „Decay” (pol. „Rozkład”). Trzy różne wizualne odsłony rzeźby w trzech stanach jej rozkładu uwieczniliśmy z Tomaszem Górnickim jako tokeny NFT. Dziewięć unikatowych dzieł cyfrowych będziecie mogli licytować tym razem online, na platformie Artinfo.pl w dniach 25.11 - 7.12.2022.

 

 

 

 

 

Fascynuje mnie poszukiwanie momentów styku między sferą realną a wirtualną, a także korzystanie z NFT jako nowego sposobu artystycznej ekspresji. Widzę w nim nie tylko nowy, interesujący nośnik i kategorię kolekcjonerską, ale przede wszystkim ogromne pole do nadbudowywania znaczeń. Projekt „Decay” jest bardzo intymny, wyrasta z moich osobistych doświadczeń. Zbudowałem go na zasadzie kontrastu, pokazując fizyczny materialny obiekt, ciało, mój autoportret, który transformuje w niematerialną, zawieszoną w czasie i przestrzeni wirtualnej „maskę”. Wykorzystałem potencjał NFT do tego, by opowiedzieć o przemijaniu. - Praca Tomasza Górnickiego powstała jako głowa wykonana z gliny, która uległa zniszczeniu pod wpływem upływającego czasu. Trójwymiarowe wizerunki rzeźby „odrodziły się” w cyfrowym świecie Metaverse. Zdecydowałem się na wymodelowanie jej 33 unikatowych wariantów zainspirowanych żywiołami - m.in. w brązie, kamieniu, zastygłej lawie, drewnie i zapisać je w trzech etapach - totalnego rozpadu, spękania i perfekcji. Na stoisku Artinfo.pl, przez cały okres trwania targów, można zapoznać się z wideo dokumentującym proces powstawania cyklu „Decay” oraz obejrzeć w formie AR czyli Augmented Reality 9 wybranych cyfrowych wizerunków głów, które stanowią przedmiot licytacji. 

 

 

 

 

Gwałtowny wzrost zainteresowania NFT jest jednym z najważniejszych trendów na rynku w okresie ostatnich trzech lat. Według raportu Art Basel + UBS opublikowanego przed tegorocznymi targami sztuki w Bazylei nie tylko zrewolucjonizowało, ale także ocaliło międzynarodowy rynek sztuki przed poważnym kryzysem. Choć nie jest to bezpośrednio związane z pandemią, koncentracja czasu spędzanego online w sieci brak wydarzeń offline, wzrost zainteresowania e-commerce, rozwój nowych platform sprzedaży i kształtowanie się nowych nawyków zakupowych wśród najbogatszych klientów znacząco wpłynęły na zainteresowanie tym medium. Choć - jak uważają twórcy raportu - w ostatnim czasie wartość transakcji nieco zwolniła, spowolnienie pomogło wyciszyć medialny szum wokół NFT i ograniczyć spekulacyjny charakter tego medium.

Jako Artinfo.pl dostarczamy naszym czytelnikom kompleksowego wglądu w krajowy rynek sztuki - mówi Rafał Kamecki. Informujemy o najciekawszych licytacjach, przedstawiamy analizy i raporty, towarzyszymy w wyborach kolekcjonerskich. Nie sposób zignorować tak potężnego i dynamicznie rozwijającego się segmentu jak NFT. Korzystając z naszej wiedzy eksperckiej i narzędzi, chcemy wprowadzać naszych odbiorców w świat NFT i aktywnie tworzyć standardy nowego rodzaju transakcji - dodaje.

 

Tegoroczne targi zapowiadają się więc jeszcze bardziej ekscytująco! Oprócz wyjątkowego projektu NFT przygotowaliśmy dla Was bogatą ofertę materialnych dzieł, wielu spod pędzla tegorocznych i nadchodzących rezydentów naszej przestrzeni wystawienniczej. Nie pozostaje nam zatem nic innego jak zaprosić Was tłumnie na nasze stoisko - widzimy się już jutro!

 

 

 

 

 

 

____________________________
 

Tomasz Górnicki (ur.1986) to wschodząca gwiazda Polskiej rzeźby, łączy klasyczne, warsztatowe wykształcenie zdobyte na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie z kreacją, wyobraźnią i odwagą na polu eksperymentów estetycznych. W swojej twórczości płynnie porusza się w obrębie szerokiego spektrum technik i materiałów naprzemiennie pracując w marmurze, brązie, aluminium czy stali. Jego prace oscylują wokół tematów związanych z psychologicznym aspektem tożsamości człowieka, jego naturą czy też formowanymi relacjami społecznymi. Nie rzadko prezentuje on bardzo osobiste podejście do tych zagadnień, używając wizerunku swoich najbliższych do „sportretowania” idei.