14 października 2023 w mieszczącej się w starej fabryce porcelany w Ćmielowie Van Rij Gallery, odbędzie się pierwsza solowa ekspozycja prac Natalii Rybki, jednej z przedstawicielek młodego pokolenia Artystek. Surowość hal postindustrialnej przestrzeni zostanie rozbita przez florę, faunę oraz dziką przyrodę. Ekspozycja “Dzieło to człowiek” prezentować będzie kilkanaście prac powstałych w ciągu ostatnich dwóch lat. Wystawa odbędzie się pod kuratorskim okiem Katarzyny Rij.
Prace Natalii Rybki są nasycone sensami. Odniesienia do ikonografii religijnej mieszają się z koncepcjami filozoficznymi. Artystka dotyka w nich tematu wykluczenia społecznego oraz zastanawia się, kto nadaje sens życiu człowieka. Trudne, jednak niezwykle istotne tematy “ubiera” w przyrodę i florystykę. Symbolika roślin staje się formalnym środkiem do złagodzenia goryczy przekazu. Wśród obrazów znalazła się reinterpretacja klasycznego portretu Caravaggia "Chory Bachus”, namalowanego w latach 1593 – 1594. Artystka poszukuje emocji u osób portretowanych przez Caravaggia i w symboliczny sposób wyraża je na swoich pracach. Obraz ten jest dziełem przewodnim, do którego odwołuje się tytuł ekspozycji. Na wystawie zaprezentowane będzie również kilka innych reinterpretacji dzieł klasyków dawnego malarstwa, w tym Henryka Siemiradzkiego. Inspirowany twórczością malarza obraz “Kobieta czy wazon” przedstawia scenę zakupu młodej niewolnicy przez rzymskiego patrycjusza. Dzieło porusza problem przedmiotowego traktowania kobiet i ich pozycji w społeczeństwie.
Kuratorka Katarzyna Rij wspólnie z artystką opowiada o problemach związanych z pochodzeniem, kulturą czy tradycją miejsca, w którym się urodziliśmy. Podkreśla przy tym fakt, że poglądy i przekonania, które nas ukształtowały w znacznej mierze wynikają właśnie z powyższych kontekstów. Co więcej, wystawa sugeruje, że kontekst w którym wyrośliśmy, determinuje nasze zachowania, decyzje, a nawet wartości. Natalia Rybka w swoich pracach dociera do odbiorcy w trzech warstwach komunikacji: pierwsza to pieczołowicie i z uważnością, melancholijnie oddana przyroda, która łapie oko odbiorcy i wciąga go, zapraszając do interpretacji warstwy drugiej – narracyjnej opowieści o przesłaniu płynącym z malarstwa. Opowiada o problemie cierpienia, izolacji, czy smutku wynikającego z przyczyn społeczno-kulturowych. Trzecia zaś, to warstwa emocjonalno-duchowa, w której Artystka z upodobaniem sięga do idei filozoficzno-psychologicznych, wiążąc przekaz dzieła z duchowością jednostki.
Natalia Rybka, urodzona w 1988 roku, to utalentowana absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie zdobyła dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Andrzeja Tobisa oraz prof. Antoniego Kowalskiego na kierunku Malarstwo. Ponadto, ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną, doskonaląc swój talent w grze na skrzypcach.
Obecnie mieszkająca i tworząca na Śląsku, Natalia jest wszechstronną artystką zajmującą się malarstwem, rysunkiem, instalacją oraz scenografią teatralną. W latach 2012-2014 stworzyła realizowała scenografie do sztuk teatralnych. Po latach poszukiwań, skoncentrowała się na sztukach plastycznych, rozwijając swoje umiejętności w malarstwie olejnym.
Jest laureatką prestiżowych konkursów i zdobywczynią nagród "Artystyczna podróż Hestii" oraz "Obraz roku 2015", Grand Prix na 25. Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie oraz nagrody Marszałka Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie czy nagrody Magazynu Arteon za rok 2016, co stanowi potwierdzenie jej wyjątkowego talentu i umiejętności artystycznych.
Prace Natalii Rybki były prezentowane w renomowanych galeriach, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Rondo Sztuki w Katowicach, Galeria Wozownia w Toruniu, Brick City Gallery w Missouri, Galeria Nielaba w Szwajcarii, Pawilon Sztuki Ergo Hestia w Warszawie, Galeria Arsenał w Poznaniu, Spectra Art Space w Warszawie oraz Van Rij Gallery w Krakowie w ramach Cracow Art Week.
Aktywnie uczestnicząc w środowisku artystycznym, Natalia brała udział w wielu wystawach zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Jej prace były prezentowane na wydarzeniach takich jak Festiwal Ssafka podczas wystawy "Hybrydy" w Katowicach, "Granice rysunku" w Poznaniu, "Nowy obraz/nowe spojrzenie" w Warszawie, Międzynarodowa Wystawa Rysunku Studenckiego "Rysować-Naturalnie" w Poznaniu i Gorzowie Wielkopolskim, oraz projekcie "Imago Mundi" zorganizowanym przez Fondazione Benetton Ricerche.
Natalia Rybka jest artystką o wszechstronnym talencie, posługującą się wieloznaczeniowością i symboliką. Jej prace emanują głębokim zrozumieniem sztuki, jednocześnie wyrażając unikalny głos artystyczny. Jej twórczość dotyka głębokich tematów związanych z ontologicznym wymiarem człowieka, skłaniając do refleksji nad jego podmiotowością. Przez zaangażowanie w różnorodne projekty artystyczne, Natalia staje się ważnym głosem w współczesnym środowisku artystycznym, inspirującym do refleksji nad istotą ludzkiej egzystencji. Sięgając do klasyków historii sztuki, korzysta z dorobku pokoleń wielkich mistrzów, co nadaje jej pracom wielowymiarowość w warstwie znaczeniowej.
Wystawa: Dzieło to człowiek. Malarstwo Natalii Rybki
Kuratorka: Katarzyna Rij
Otwarcie: 14 października (sobota), godzina 15.00 - 17.00
Wystawa trwa do: 13 stycznia 2024
Adres: Van Rij Gallery, Sandomierska 243, 27-440 Ćmielów.