Od 24 do 30 czerwca w Maastricht trwają jedne z wiodących europejskich targów sztuki i antyków - 35 edycja TEFAF. Na tegorocznym evencie, pierwszym od zawieszenia organizacji targów w 2020 roku z powodu pandemii, pojawiło się 242 wystawców i galerii z 20 różnych krajów.
Nie zabrakło również ogromnych sensacji i emocji - tym razem mrożących krew w żyłach, bowiem na teren targów o 11.30 wdarli się uzbrojeni mężczyźni, próbujący dokonać napadu. Nikomu na szczęście nic się nie stało, a policja udaremniła atak i aresztowała część uczestników napadu - reszta z mężczyzn jest wciąż poszukiwana. Cały teren targów na krótko ewakuowano i szczęśliwie żadne dzieło sztuki nie zostało skradzione.
Założona w 1988 r. Europejska Fundacja Sztuk Pięknych (TEFAF) odpowiada za organizację dwóch międzynarodowych imprez targowych - TEFAF Maastricht, prezentującą 7000 lat historii sztuki, oraz TEFAF New York, skupiającą się na sztuce nowoczesnej i współczesnej oraz na wzornictwie.
Największym, cieszącym się sławą na rynku sztuki atutem TEFAF jest oferta antyków i obrazów Dawnych Mistrzów, prezentowana przez wystawców na corocznych targach. Na 35 edycji pojawiło się aż 6 nowych galerii, które po raz pierwszy gościły na liście wystawców w Maastricht - w tym pięć galerii francuskich: Imperial Art, Galerie Mendes, Galerie Pavec, Royal Provenance i Nicolas Bourriaud.
35 edycja obfitowała w znakomite znaleziska, na stoisku galerii Dickinson pojawił się dwustronny obraz Giorgio de Chirico, Jean-François Heim przywiózł ze sobą do Holandii autoportret Artemisii Gentileschi z 1620 r. przedstawiający Kleopatrę na łożu śmierci, trzymającą w ręku żmiję. Na stoisku Zlotowsky zawisł imponujący gobelin Le Corbusiera, który powstał na zamówienie kolekcjonera Marie Cuttoli, w wyniku współpracy legendarnego architekta z malarzem i nauczycielem historii sztuki Pierre'em Baudouinem i warsztatem tkackimi w Aubusson.
Niezwykłą historię odwiedzający TEFAF mogli zobaczyć na własne oczy na stoisku Muzeum Sztuki w Rotterdamie Boijmans Van Beuningen - wystawiono na nim obraz Vincenta van Gogha "Topole w pobliżu Nuenen" z 1885 roku, pod którym znajduje się obraz z 1884 roku przedstawiający Starą Wieżę w Nuenen. To ostatnia ekspozycja obrazu przed planowaną renowacją, która dzięki dotacji z 10-letniego funduszu TEFAF Museum Restoration Fund w wysokości 25 000 euro, zostanie przeprowadzona przez muzeum Boijmans van Beuningen, wraz ze specjalistami z Agencji Dziedzictwa Kulturowego i Muzeum Van Gogha. Dzięki współpracy trzech instytucji i szeroko zakrojonym badaniom udało się określić najskuteczniejszą metodę stabilizacji powierzchni obrazu i ewentualnego usunięcia werniksu. Przedsięwzięcie ma na celu pozyskanie nowej wiedzy o przemianach stylistycznych van Gogha między okresami jego twórczości w Holandii i we Francji.
Misją Funduszu Renowacji Muzeów TEFAF, założonego w 2012 r. jest wspieranie i promowanie profesjonalnej renowacji i związanych z nią badań naukowych znaczących dzieł sztuki muzealnej. Każdego roku organizacja przeznacza na projekty renowacyjne 50 000 euro, rozdzielane pomiędzy dwóch zwycięzców konkursu - wnioski o dotację są otwarte dla muzeów i instytucji z całego świata.
*Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych TEFAF