Najlepsze filmy o sztuce!

Nasza subiektywna lista filmów o sztuce, kolejność dowolna.


Prezentujemy nasz subiektywny wybór filmów związanych ze sztuką. Jednocześnie zapraszamy do wspólnej zabawy i prosimy o nadsyłanie Państwa propozycji do stworzenia nowej listy. Propozycje prosimy nadsyłać na adres: herbich@artinfo.pl

 


1.
Caravaggio
(1986), reż. Derek Jarman
Bardzo udana ekranizacja życia wybitnego XVII-wiecznego artysty o gwałtownym charakterze.

 
2.
Frida
(2002), reż. Julie Taymor
Aktorka Salma Hayek, prywatnie żona właściciela domu aukcyjnego Christie's i jednego z największych kolekcjonerów sztuki Francois Pinaulta, przez lata walczyła o powstanie tego filmu. Opłaciło się, gdyż do dziś jest to najlepsza rola Hayek, za którą otrzymała nominację do Oscara, a film odbił się szerokim echem w świecie. Otrzymał 6 nominacji do Oscara i wygrał dwie statuetki.  


3.
Dziewczyna z perłą
(2003), reż. Peter Webber
Film powstał na podstawie książki Tracy Chevalier o tym samym tytule. Fabuła została przedstawiona z perspektywy 17-letniej służącej Griet, zatrudnionej w domu malarza Johannesa Vermeera, dla którego staje się muzą. Film wierne oddaje szczegóły życia rodzinnego artysty i duszną atmosferę miasta w XVII-wiecznej Holandii. W opowieści i na ekranie to właśnie Griet zostaje uwieczniona przez Vermeera na obrazie "Dziewczyna z perłą".


4.
Wyjście przez sklep z pamiątkami
(2010), reż. Banksy 
Zabawny, ale też trochę przerażający film dokumentalny o miłośniku twórczości Banksy'ego, o którym sam Banksy postanowił zrobić film i wylansować go (z powodzeniem) na artystę światowego formatu o imieniu Mr. Brainwash. 


5.
Młyn i krzyż
(2011), reż. Lech Majewski
Film inspirowany sztuką Pietera Bruegla (starszego) jest adaptacją książki Michaela Gibsona, poświęconej obrazowi "Droga krzyżowa" pędzla Bruegla, znajdującego się w zbiorach Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu.


6.
Koneser
(2013), reż. Giuseppe Tornatore
Film opowiada historię aukcjonera prestiżowego domu aukcyjnego, który w szemrany sposób kupuje na aukcjach wybitne dzieła sztuki, nie ujawniając ich właścicielom rzeczywistej wartości obiektów. Czy uchodzi mu to na sucho? Zobaczcie sami.


7.
Pan Turner
(2014), reż. Mike Leigh
Naturalistyczne przedstawienie świata Josepha Mallorda Turnera, który za życia osiągnął sukces i był członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórcy filmu nie omieszkali oszczędzić widzom chociażby widoku postępującej egzemy na twarzy służącej (i czasem kochanki) artysty. Tym samym film w realistyczny sposób wprowadza nas w świat XVIII/XIX-wiecznej Anglii. Świetna rola tytułowego bohatera, grana przez Timothy'ego Spalla. Film otrzymał wiele nagród i zebrał bardzo pozytywne opinie. 


8.
Twój Vincent
(2017), reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Polsko-brytyjska produkcja nominowana do Oscara i Złotego Globu. Produkcja pełnometrażowego filmu animowanego techniką malarską kosztowała 5,5 mln dolarów. Szczęśliwie, film przyniósł 8-krotnie razy większy zysk. Fabuła opowiada o życiu i tragicznej śmierci Vincenta van Gogha, ale narracja prowadzona jest przez znajomych malarza – postaci występujących na jego portretach. Film skupia się na tajemniczych okolicznościach śmierci malarza. Fakty z życia artysty zostały ustalone m.in. na podstawie ok. 800 napisanych przez niego listów, z których większość znajduje się w Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie.


9.
Cena wszystkiego
(2018), reż. Nathaniel Kahn
Film dokumentalny ujawnia machinacje światowego rynku dzieł sztuki. Wypowiadają się w nim tacy giganci jak artysta Jeff Koons czy krytyk sztuki Jerry Saltz. Ten dokument po prostu trzeba zobaczyć. Dostępny na platformach HBO i Amazon. 


10.
Van Gogh. U bram wieczności 
(2019), reż. Julian Schnabel
Julian Schnabel, nie tylko reżyser niezwykłego filmu "Motyl i skafander", ale też sam uznany malarz, stworzył piękny film o ostatnich latach życia van Gogha. W główną rolę wcielił się aktor Willem Dafoe, który otrzymał za nią (zasłużoną) nominację do Oscara.