W dniu 18 listopada br. w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odbyła Gala wręczenia Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego za 2019 rok. Laureatem tej edycji został prof. Stanisław Baj. Pobierz Katalog prac prof. Stanisława Baja dostępny w pdf. Za kilka dni będzie również dostępny wirtualny spacer po wystawie.
O Nagrodzie im. Kazimierza Ostrowskiego:
Kapituła Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego powoływana przez Zarząd Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków, na posiedzeniu on-line w dniu 18 sierpnia 2020 r. przyznała ogólnopolskie wyróżnienie w dziedzinie malarstwa prof. Stanisławowi Bajowi. W uzasadnieniu werdyktu członkowie Kapituły pod przewodnictwem prof. dr hab. Teresy Grzybkowskiej ogłosili, iż "Nagroda została przyznana artyście za „wierność tradycji wielkiego polskiego malarstwa portretowego i pejzażowego, za dostrzeżenie w pejzażu rodzinnej wsi i rzeki Bug oraz licznych egzystencjalnych portretach matki i najbliższych sąsiadów wartości uniwersalnych Czasu i Losu. Baj portrety zwykłych ludzi obdarza niezwykłą godnością, kontynuując tradycje portretowe Piotra Michałowskiego i Konrada Krzyżanowskiego. Natomiast w obrazach „czarnej rzeki Bug”, środkami artystycznymi swoich czasów, nawiązuje do tradycji pejzażowej Ferdynanda Ruszczyca. Baj odkrył nie tylko dla malarstwa „Czarną rzekę Bug”, dzięki Niemu rzeka Bug będzie istniała w polskiej kulturze, jak proza Wiesława Myśliwskiego. Obrazy Baja ukazujące rodzinną wieś i rzekę jako Centrum Świata są zupełnie wyjątkowe nie tylko w polskim współczesnym malarstwie.”
Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego to obok warszawskiej Nagrody im. Jana Cybisa i krakowskiej Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza najważniejsze wyróżnienie dla polskiego artysty. Dotychczasowymi Laureatami byli między innymi: Teresa Pągowska, Kiejstut Bereźnicki, Jacek Sempoliński, Stefan Gierowski, Władysław Jackiewicz, Maciej Świeszewski, Janina Kraupe, Tadeusz Dominik, Jarosław Modzelewski, Stanisław Fijałkowski, Janusz Majewski, Leszek Mądzik, Henryk Cześnik.
Stanisław Baj: Urodzony w 1953 w Dołhobrodach nad Bugiem na Podlasiu. Studia w latach 1972-1978 na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem profesorów: Michała Byliny, Jacka Siennickiego i Ludwika Maciąga. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni prof. Ludwika Maciąga. Obecnie jest profesorem Wydziału Malarstwa macierzystej uczelni i prowadzi pracownię dyplomującą malarstwa dla studentów od II do V roku. Autor ponad 130 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Uczestniczył w ponad 100 wystawach zbiorowych. Prace artysty znajdują się w zbiorach muzeów polskich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Artysta wystawia głównie malarstwo i rysunek. Początkowo malował sceny rodzajowe inspirowane życiem wsi i naturą. Od lat 80. XX w. jego twórczość to pejzaż głównie rzeka Bug oraz portret. Obrazy mają cechy uniwersalne a zarazem symboliczne, zwłaszcza liczne portrety matki artysty oraz zakola dzikiej rzeki Bug, malowane wprost z natury, od realistycznych po abstrakcyjne.
Informacja prasowa