Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwarte

Nowe miejsce spotkań w stolicy!


Od piątku 25 października Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otwiera swoje drzwi dla wszystkich zainteresowanych zwiedzeniem nowoczesnej przestrzeni, której budowie od kilku lat mieszkańcy miasta i turyści przyglądali się z ciekawością i dużymi emocjami. Dziś budynek zaczyna żyć nowym - właściwym życiem - bo ze swoją publicznością. To projekt biura architektonicznego Thomas Phifer&Partners - pierwszy taki zrealizowany w Europie. Budynek MSN-u ma powierzchnię 213 tys.m kw. i został zlokalizowany w najbardziej charakterystycznym punkcie miasta - przy Placu Defilad - z jednej strony sąsiadując z Pałacem Kultury i Nauki, z drugiej - z siecią domów handlowych wzdłuż ul. Marszałkowskiej. To pierwsza stała siedziba MSN-u od czasu jego powstania, a więc od roku 2005. W kolejnych latach tuż obok swoją nową siedzibę otrzyma także TR Warszawa.

Pierwszy etap działalności nowootwartej placówki to przede wszystkim cykl wydarzeń kulturalnych, które odbędą się w ciągu trzech tygodni. Sale wystawowe prezentują na razie kilka wielkoskalowych obiektów sztuki, których autorkami są kobiety, bo - jak zostało powiedziane podczas konferencji prasowej otwierającej muzeum - „kobiety zapraszają na pierwsze wystawy w tym miejscu”. Na początek prezentowane są trzy wystawy: 16. edycja Warszawy w Budowie, wystawa edukacyjna Formy Podstawowe oraz kolekcja dziewięciu obiektów, która jest zapowiedzią dużej wystawy planowanej na początek przyszłego roku.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej swoją działalność rozpoczęło w 2005 roku z założeniem prezentowania sztuki polskiej i międzynarodowej powstałej po 1989 roku. W jego zbiorach znajdują się prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Aliny Szapocznikow, Moniki Sosnowskiej, Cecilii Vicuñi, Thomasa Hirschhorna i innych artystów oraz archiwa istotnych polskich instytucji sztuki, w tym także awangardowe filmy. Do 2022 roku muzeum podlegało Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2023 roku Miastu Stołecznemu Warszawa.

Projekt nowej siedziby MSN-u przez lata wywoływał zaognione dyskusje i budził skrajne opinie, ale nie da się zaprzeczyć - jest nowatorski i prekursorski w Europie. Dwie kwadratowe konstrukcje stanowią przeciwieństwo horyzontalnego ustawienia Pałacu Kultury i wprowadzają zupełnie nową perspektywę patrzenia na miasto, wpuszczając do wnętrza dużo światła naturalnego. A moduluje je specjalny system żaluzji i siatek w galeriach mających od 4,5 do nawet 7,5 metra  wysokości. Zachwyca podwieszana fasada budynku, wykonana z białego betonu architektonicznego barwionego w masie - po raz pierwszy w takiej formie w Europie. Parter budynku z założenia będzie otwarty dla wszystkich, realizując funkcję centrum spotkań w samym sercu miasta.
 





 
 
 

 

 

 



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


_______________________________________