W tym roku polecamy Państwa uwadze 9 wystaw, z czego aż 4 odbędą się w Londynie. Na pierwszym miejscu listy znalazła się najgłośniejsza wystawa 2023 roku, której nie można pominąć!
1.
„VERMEER”
Gdzie: Rijksmseum, Amsterdam
Kiedy: 10 lutego - 4 czerwca 2023
Bilety: https://www.rijksmuseum.nl/en/tickets/articles
Niewątpliwie najgłośniejsze wydarzenie roku. Niezwykła wystawa „Vermeer”, na której pierwszy raz od dekad zostaną zaprezentowane niemal wszystkie dzieła holenderskiego mistrza złotego wieku, Johannesa Vermeera. Znamy zaledwie 35 (a tak naprawdę - po ostatnich analizach - wydaje się, że 34) dzieł artysty z Delft. Na ekspozycji pojawi się ich aż 28. Nie dotrą tylko prace, które nie mogą już podróżować ze względu na duże ryzyko uszkodzenia.
Koniecznie kupcie bilety zawczasu, i to szybko!
2.
BASQUIAT X WARHOL. PAINTING 4 HANDS
Gdzie: Fondation Louis Vuitton, Paryż
Kiedy: 5 kwietnia - 28 sierpnia 2023
Bilety: https://www.fondationlouisvuitton.fr/.../basquiat-x...
W 2018 roku Fundacja Louisa Vuittona już prezentowała prace Jean-Michel Basquiata (1960-1988). Teraz przyszła kolej na pokazanie twórczości młodo-zmarłego artysty powstałej we współpracy z jego najbliższym (i dużo starszym!) przyjacielem Andym Warholem. W latach 1984-85 Basquiat oraz Andy Warhol stworzyli wspólnie “à quatre mains” [na cztery ręce] aż… 160 prac olejnych! W tym czasie powstały również największe formaty w ich dorobkach artystycznych. Na wystawie zostanie zaprezentowanych 100 dzieł. Organizatorzy postanowili zestawić prace z obrazami Keitha Heringa, Jenny’ego Holzera i innych artystów w celu pokazania „energii sceny artystycznej Nowego Jorku w latach 1980-tych".
3.
GEORGIA O’KEEFFE: TO SEE TAKES TIME
Gdzie: MOMA, Nowy Jork
Kiedy: 9 kwietnia – 12 sierpnia 2023
Bilety: https://www.moma.org/tickets/select
„Aby zobaczyć, potrzeba czasu” – napisała kiedyś Georgia O’Keeffe (1887-1986). Te słowa stały się tytułem wystawy prac artystki. O’Keeffe jest najbardziej znana z obrazów olejnych przedstawiających kwiaty, ale stworzyła również niezwykłe serie prac na papierze o innej tematyce; wykonane węglem, ołówkiem, akwarelą i pastelami. Wystawa prezentuje zbiór rzadko widzianych razem prac na papierze wraz z najważniejszymi obrazami artystki, oferując wgląd w jej metody pracy.
W ciągu swojej długiej kariery O'Keeffe (zmarła mając 99 lat!) powracała i przetwarzała te same tematy, rozwijając i przekształcając motywy, dążąc w stronę abstrakcyjnych form. Lata 1915-1918 były przełomowe dla artystki - stanowiły okres ciągłych eksperymentów. W ciągu trzech lat wykonała tyle prac na papierze, ile stworzyła w ciągu następnych czterech dekad.
4.
Potent performance: Marina Abramovíc
Gdzie: ROYAL ACADEMY OF ARTS, LONDYN
Kiedy: 23 września — 10 grudnia 2023
Bilety: https://www.royalacademy.org.uk/plan-your-visit
Marina Abramović to jedna z najważniejszych artystek performatywnych na świecie. Wystawa prezentująca jej dorobek, opóźniona kilka lat przez pandemię COVID-19, zostanie wreszcie otwarta we wrześniu tego roku. Obejmuje 50 lat twórczości artystki, zwanej pieszczotliwie „babcią sztuki performance”. Wystawa przypomina ekstremalne momenty w działaniach performerki, w których popchnęła swoje ciało do granic wytrzymałości np. gdy podczas performance’u miała przystawiony do głowy naładowany pistolet, cięła własne ciało lub podczas słynnego wydarzenia, kiedy odwiedzający mogli usiąść naprzeciwko artystki i przez długi czas patrzeć jej w oczy.
Co ciekawe, jest to pierwsza retrospektywna wystawa artystki w Wielkiej Brytanii.
W ciągu ostatnich 50 lat Abramović zdobyła światowe uznanie jako pionierka sztuki performance. W swojej pracy konsekwentnie bada granice własnej wytrzymałości fizycznej i psychicznej – i zaprasza widzów do zmierzenia się z nią.
5.
DAVID HOCKNEY: Bigger & Closer (not smaller & further away)
Gdzie: Lightroom, Londyn
Kiedy: 22 luty - 4 czerwca 2023
Bilety: https://lightroom.uk/whats-on/david-hockney/#book
Wykorzystując wielkoformatową projekcję w niezwykłej nowopowstałej przestrzeni, David Hockney zabiera nas w osobistą podróż przez sześćdziesiąt lat swojej twórczości. Ogromne ściany galerii „Lightroom” i rewolucyjny system dźwiękowy pozwalają nam zobaczyć świat oczami Hockneya. Artysta korzysta w swoich obrazach z soczystych, żywych barw.
Jego trwająca całe życie fascynacja możliwościami nowych mediów została wyrażona w spektaklu obrazu i dźwięku, zapraszającego do optymistycznego i radosnego spojrzenia na świat. Chociaż artysta ma dziś 86 lat, nieustannie jest zafascynowany możliwościami, jakie dają nowe technologie. Nie dał się jednak „uwieźć” pomysłowi NFT - na jego stronie www.hockney.com widnieje nawet specjalny komunikat, w którym ostrzega, że nie bierze udziału w żadnych projektach NFT i jeśli jest jakaś jego praca pojawi się na rynku sztuki w tej formie, to jest to plagiat, fałszerstwo i przestępstwo.
Wystawa składa się 6 tematycznych rozdziałów. Towarzyszy jej muzyka skomponowana przez Nico Muhly oraz obszerny komentarz Hockney’, który odkrywa przed nami swój świat i proces twórczy.
Pokaz jest bezprecedensową okazją do spędzenia czasu w wirtualnej obecności jednego z najpopularniejszych obecnie artystów, wciąż wprowadzającego innowacje do swojej sztuki, wciąż tworzącego i wzbudzającego podziw.
6.
DONATELLO: Sculpting the Renaissance London
Gdzie: Victoria and Albert Museum, Londyn
Kiedy: 11 lutego - 11 czerwca 2023
Bilety: https://www.vam.ac.uk/shop/ticket?cgid=318
Pierwsza duża wystawa w Wielkiej Brytanii poświęcona wyjątkowej twórczości renesansowego mistrza Donatello (1386-1466), jednego z najważniejszych rzeźbiarzy wszech czasów. Wystawa pozwala zobaczyć dorobek artysty w nowym świetle, a także duży wpływ jego twórczości na kolejne pokolenia rzeźbiarzy.
7.
FRANS HALS
The Credit Suisse Exhibition London
Gdzie: National Gallery, Londyn
Kiedy: 30 września 2023 – 21 stycznia 2024
Bilety: jeszcze nie ma w sprzedaży
Portrety pędzla holenderskiego mistrza Fransa Halsa po 400 latach wciąż tchną życiem. Hals był jednym z najbardziej rozchwytywanych malarzy swojego pokolenia. Utalentowany artysta zbudował swoją reputację na nowym stylu portretów – bardzo niezwykłym w jego czasach – przedstawiał postacie zrelaksowane, ożywione, często uśmiechnięte, a nawet śmiejące się.
XVII-wieczna publiczność była zachwycona, a popularność jego portretów przyniosła mu tytuł słynnego „syna Haarlemu”.
Pierwsza duża retrospektywa Halsa od ponad trzydziestu lat, oznacza, że generacja Z może odkryć, dlaczego niderlandzki mistrz złotego wieku zasługuje na swoje miejsce w gronie najlepszych malarzy wszech czasów. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 50 najlepszych dzieł Halsa.
8.
BIENNALE ARCHITETTURA 2023
18TH INTERNATIONAL ARCHITECTURE EXHIBITION
Gdzie: Giardini and Arsenale, Wenecja
Kiedy: 20 maja - 26 listopada 2023
Bilety: https://www.labiennale.org/it/architettura/2023/informazioni#tickets
Co roku, Wenecja przyciąga miliony turystów nie tylko swym niezrównanym wdziękiem. Naprzemiennie co dwa lata możemy zobaczyć Biennale Sztuki lub Biennale Architektury. W tym roku wypada to drugie.
Biennale Architektury po raz pierwszy w swojej 42-letniej historii skupi się na Afryce. Kuratorką tegorocznego Biennale jest uczona, pedagożka i bestsellerowa pisarka Lesley Lokko. W 2020 roku założyła African Futures Institute w Akrze w Ghanie - podyplomową szkołę architektoniczną oraz miejsce wydarzeń kulturalnych. W 2015 roku założyła Graduate School of Architecture w Johannesburgu. Wykładała w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Europie, Australii oraz Afryce. Jest laureatką wielu nagród za wkład w edukację w dziedzinie architektury.
Tytuł tegorocznego biennale, a także temat do rozważań dla architektów biorących udział w wydarzeniu, to „The Laboratory of the Future.” Wystawy mają być głosem w debacie, w jaki sposób najmłodszy i najszybciej urbanizujący się kontynent na świecie staje się laboratorium innowacji w obliczu problemów związanych z klimatem, równością społeczną i zasobami, które dotyczą nas wszystkich.
Lokko komentuje temat biennale następująco: „Architekci mają wyjątkową okazję przedstawić ambitne i kreatywne pomysły, które pomogą nam wyobrazić sobie bardziej sprawiedliwą i optymistyczną wspólną przyszłość”.
9.
'Yayoi Kusama: 1945 to Now’: wystawa retrospektywna
Gdzie: M+ Museum, Hong Kong
Kiedy: do 14 maja 2023
BIlety: https://www.mplus.org.hk/en/exhibitions/yayoi-kusama-1945-to-now/#get-tickets
93 letnia Yayoi Kusama dalej tworzy i ma się świetnie. Dopiero co świat zobaczył jej kolekcję stworzoną dla Louis Vuitton, a już lada dzień zostanie otwarta w Hong Kongu wielka retrospektywna wystawa artystki. Będzie to jedna z największych jej wystaw poza Japonią. Obejmuje ponad 200 prac, w tym obrazy, rysunki, rzeźby, instalacje i materiały archiwalne z jej życia. Zorganizowana chronologicznie i tematycznie ekspozycja prowadzi zwiedzających przez twórczą drogę Kusamy, podzieloną na główne tematy: Nieskończoność, Akumulacja, Radykalna łączność, Biokosmos, Śmierć oraz Siła życia.
Realizując swoją bezkompromisową awangardową wizję Kusama stała się prawdziwą globalną ikoną XX i XXI wieku. W ciągu ostatnich siedmiu dekad doskonaliła swój bardzo specyficzny styl, estetykę i życiową filozofię. Prace Kusamy urzekają miliony ludzi na świecie.