Monograficzna wystawa Anna Güntner

Organizatorzy poszukują prac artystki!


Galeria Artemis w Krakowie poszukuje obrazów Anny Güntner (1933-2013) w związku z przygotowaniem jej monograficznej wystawy. Organizatorzy proszą o możliwość wypożyczenia posiadanych dzieł lub  umożliwienie reprodukowania ich w albumie. Wystawa współorganizowana przez krakowską galerię Artemis oraz Nowohuckie Centrum Kultury prezentowana będzie na przełomie 2021/2022 roku we wnętrzach Galerii Białej NCK w Krakowie. Ekspozycja prezentować będzie wszystkie dostępne obrazy Artystki, zarówno ze zbiorów prywatnych jak i instytucjonalnych

Klimat malarstwa Anny Güntner:
„…Wśród osobliwej fauny i flory, wśród rekwizytów jak gdyby przeniesionych ze starych rycin, zamknięte i zaklęte unoszą się w obrazach Anny Güntner piękne dziewczyny. Wszystko w tym malarstwie jest widomie nieprawdziwe, ironiczno-marzycielskie, wszystko ujęte w cudzysłów, to znaczy oparte na motywach i klimatach znanych doskonale, czytelnych – zawsze, jak dziewczęcy sen o starym zamku. Anna Güntner  wie, że obraca się wśród stereotypów, wśród znaków, scen o treści nie tyle symbolicznej co niby-symbolicznej – i potrafi owymi znakami, symbolami żonglować ze zręcznością sztukmistrza, potrafi -  a bardzo tego pragnie - zaskakiwać , przyciągać uwagę niespodziewanym splątaniem różnych przestrzeni, zachwianiem proporcji, nieoczekiwanym skojarzeniem przedmiotów. 
Wszystko to rozbudzić ma wyobraźnię patrzącego w jednym, dość ściśle określonym kierunku, stworzyć, podsycić atmosferę osobliwości i tajemnicy. Temu służą formy zaczerpnięte ze starego malarstwa, z prymitywów flamandzkich, z arsenału mistrzów – takich jak Cranach – szczególnie wyrafinowanych, przewrotnych. Temu służą aluzje do dawnych stuleci, dawnej muzyki, księżniczek ze średniowiecza.  Główną zaś tajemnicą malarstwa Anny Guntner, tematem naczelnym, motywem powracającym jest wątek erotyczny. Piękne dziewczęta cierpią, marzą i myślą o miłości. 
Oczywiście wbrew pozorom, wbrew nagościom – bardzo zresztą idealizowanym – marzeniom owym brak wszelkich akcentów bardziej namiętnych, brutalnych. Nic tu w istocie nie intryguje, nie niepokoi. Znajdujemy się w kręgu erotyki przepuszczonej przez filtr  kultury, filtr dobrego tonu. Artystka nie próbuje rozerwać tego kręgu, przeciwnie – czuje się w nim dobrze, każdym rekwizytem wzmacnia poczucie fikcji, każdym znakiem, napisem zabezpiecza się, by jej świata dziewczęcych marzeń nikt nie potraktowałna serio, by wiedział,że podawane tu miłosne napoje nie są niebezpieczne, że przyrządza się je według świadomie staroświeckiej recepty…”

Wystawie towarzyszyć będzie obszerny album zawierający reprodukcje prawie wszystkich obrazów, nawet jeżeli zachowały się tylko czarno-białe zdjęcia oraz teksty krytyczne: Ewy Kuryluk, Tadeusza Nyczka i Tadeusza Ryłko. 

Kontakt:  galeria@artemis.art.pl  602 278 408, 12 422 03 94
 
 
 
Anna Güntner - urodzona 8 sierpnia 1933 roku w Poznaniu. Studia na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki w roku 1958. Otrzymała Stypendium artystyczne Rządu Francuskiego w Paryżu w 1964 roku oraz Stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w 1979 roku. 
Obrazy Anny Güntner znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Szczecinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum im. L. Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi, Muzeum w Sztokholmie oraz licznych kolekcjach prywatnych w Polsce, Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji, USA i Włoszech. 
Jej prace grały w filmach fabularnych Jowita i Anatomia miłości, a także filmach telewizyjnych w Niemczech, Belgii i w Polsce. 
Wystawy Indywidualne:
1963 – Los Angeles
1964 – Klub 13 Muz, Szczecin
         
- Biuro Wystaw Artystycznych, Kraków
         
- Teatr Ludowy, Nowa Huta
1966 – Biuro Wystaw Artystycznych, Kraków
1967 – Zachęta, Warszawa
          - Sveagalleriet, Sztokholm
1969 – Galeria Rytm, Nowa Huta
           
- Bodley Gallery, Nowy Jork
           
- Biuro Wystaw Artystycznych, Łódź
1970 – Biuro Wystaw Artystycznych, Wrocław
1973 – Galeria Martello, Mediolan
1974 – Santa Barbara Museum of Art, Los Angeles
1981 – Biuro Wystaw Artystycznych, Nowy Sącz
1982 – Biuro Wystaw Artystycznych, Bielsko Biała
2005 – Galeria Artemis, Kraków