Paszporty POLITYKI przyznane po raz 32. Laureatką w kategorii „Sztuki wizualne” została Monika Drożyńska.
To nagroda za sztukę, która bawi, ale i mobilizuje. Za działania, które zbliżają ludzi do sztuki, a sztukę do ludzi. Za umiejętne łączenie artyzmu z aktywizmem oraz codziennego życia z odświętnością. Za brawurowe wprowadzenie haftu na salony sztuki - tak brzmiał werdykt kapituły przyznającej wyróżnienie w kategorii „Sztuki wizualne” Monice Drożyńskiej. Paszport Polityki otrzymała z rąk laureatki ubiegłorocznej edycji Marty Nadolle oraz redaktora Piotra Sarzyńskiego.
Język i jego obecność w przestrzeni publicznej są metodą twórczą, na której Monika Drożyńska opiera dialog z publicznością. Zwraca uwagę na pewne zjawiska społeczne, a przez to także przybliża do sztuki. Techniką, którą do tego stosuje jest haft, choć pracuje także z wideo, fotografią i tkaninami. Monika Drożyńska (ur. 1979) jest absolwentką grafiki na krakowskiej ASP. Działania aktywistyczne były częścią jej pracy twórczej już na etapie edukacji artystycznej, natomiast sama technika haftu na dobre ukonstytuowała się w jej twórczości w latach 2008/2009 podczas realizacji projektu „Uszyj dom kultury” w reakcji na decyzję władz Krakowa o zlikwidowaniu jedynego na Woli Duchackiej domu kultury. Kolejne projekty z wykorzystaniem tej techniki rodziły się z poprzednich. Po odebraniu Paszportu POLITYKI Monika Drożyńska powiedziała ze sceny: Paszport POLITYKI dla hafciary jest informacją dla was wszystkich uczących się w technikach: nie przestawajcie.
Artystka, podobnie jak inni twórcy, którzy odebrali w tym roku Paszporty POLITYKI podkreśliła potrzebę zwrócenia uwagi na sprawy najważniejsze w obecnej chwili dla artystów. Moja aktywistyczna dusza każe mi wykorzystać ten moment, żeby powiedzieć o rzeczy, która rozpala moje serce, która jest ważna dla mnie i artystycznej społeczności osób pracujących w Polsce – chodzi o wynagrodzenia za naszą pracę, ubezpieczenia i emerytury. Nie były rewaloryzowane od 2012 r., ale Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej przygotowało tę rewaloryzację i proszę was: instytucje kultury, osoby prowadzące instytucje kultury, galerie, muzea, o uwzględnienie tej rewaloryzacji. (...) To bardzo ważne dla nas, dla was też zresztą. Ponieważ nie chcę obciążać odpowiedzialnością instytucji kultury, bo one też nie mają forsy, zwracam się do urzędów miast, wydziałów kultury samorządów wojewódzkich, ministerstwa kultury. Pani minister, proszę, wesprzyjcie instytucje w procesie wdrażania tych zmian - powiedziała Monika Drożyńska.
W kategorii „Sztuki wizualne” nominowanie byli także Daniel Kotowski oraz Ala Savashevich.
Tytułem Kreatora Kultury w tym roku Kapituła uhonorowała reżysera Marka Koterskiego.
Po raz drugi przyznano Paszport Czytelników POLITYKI. Otrzymała go aktorka, Sandra Drzymalska.
Laureaci Paszportów POLITYKI 2024:
FILM: Kamila Tarabura
SCENA: Wojciech Grudziński
KSIĄŻKA: Jul Łyskawa
SZTUKI WIZUALNE: Monika Drożyńska
MUZYKA POWAŻNA: Gabriela Legun
MUZYKA POPULARNA: Kuba Więcek
KULTURA CYFROWA: Kamil Dyszewski i North Atlantic Fella Organization
PASZPORT CZYTELNIKÓW: Sandra Drzymalska
KREATOR KULTURY: Marek Koterski
32. Gala rozdania Paszportów POLITYKI odbyła się 14 stycznia, a poprowadzili ją: Marta Kuligowska z TVN24 oraz zastępca redaktora naczelnego „Polityki” i szef działu kultury Bartek Chaciński.