18 listopada 2023 roku profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych został uhonorowany złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Odznaczenie wręczono podczas gali Ambasador wschodu. Jest to najwyższe państwowe odznaczenie przyznawane w dziedzinie kultury. W grudniu 2017 roku Stanisław Baj został uhonorowany srebrnym medalem.
Odznaczenie nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego na mocy art. 7 ustawy z dnia 25 października 1991 roku.
Twórczość Stanisława Baja jest doskonale znana wszystkim miłośnikom sztuki w kraju. Jego liczne wystawy zawsze cieszą się znakomitą frekwencją widzów.
Ostatnie lata są pasmem sukcesów Profesora Stanisława Baja. W 2020 roku została mu przyznana Ogólnopolska Nagroda im. Kazimierza Ostrowskiego. W tym roku wydawnictwo BOSZ wydało obszerny, dwujęzyczny album poświęcony twórczości Mistrza. Istotne instytucje przygotowują właśnie monograficzne wystawy jego twórczości.
Stanisław Baj nie maluje z innego malarstwa. On maluje ze swojej ziemi, najogólniej mówiąc. Dlatego jego malarstwo jest nieporównywalne, nie da się go nagiąć do jakichś wzorów, nie da się go nagiąć do jakichś inspiracji, którymi byłyby inne obrazy, inni malarze. (...) To malarstwo błysków na tafli wody, metafizyki chwili, nostalgii, ale także w pewnym sensie świadectwo pogodzenia się z losem i akceptacji przemijania.
-mówi o twórczości Profesora Wiesław Myśliwski, pisarz i przyjaciel artysty.
Ta nagroda dla Profesora jest w pełni zasłużona. Jest on wybitnym artystą oraz niezwykłym człowiekiem. Jego malarstwo jest szczere, autentyczne, zawiera w sobie nie tylko znakomitą warstwę artystyczną, wizualną, ale też niezwykły pierwiastek intelektualny. Od wielu lat konsekwentnie rozwija dwa wątki w swoim malarstwie - Rzeka Bug oraz portret. Każdy nowy obraz zaskakuje umiejętnością tworzenia sztuki niepowtarzalnej. Jest prawdziwym mistrzem kompozycji, koloru i materii malarskiej.
Kolekcjonerzy ciągle poszukują jego prac, ostatnio w ramach licytacji został ustanowiony rekord sprzedaży pracy tego autora, za Rzekę Bug zapłącono 127 500 zł (łącznie z opłatami aukcyjnymi) Charakterystyczne jest to, że kolekcjonerzy, którym udało się włączyć jego prace do swoich zbiorów, po upływie lat mocno wiążą się ztymi obiektami i nie dopuszczają myśli o ich odsprzedaży.
-komentuje Piotr Posiadała, dyrektor sprzedaży Artinfo.pl
Do tej pory laureatami odznaczenia byli m.in.: Magdalena Abakanowicz, Olga Tokarczuk, Beata Tyszkiewicz, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Stefan Gierowski, Józef Hałas, Wojciech Fangor, Stanisław Fijałkowski, Jerzy Nowosielski, Roman Opałka, Andrzej Starmach, Jan Tarasin, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Antoni Ziemba. Pomysłodawcami i wnioskodawcami nagrody byli Artur Bieńkowski, Piotr Duda i Daniel Parol (Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń i magazyn Kraina Bugu)