Zespół tworzący Spectra Art Space przyzwyczaił nas do organizacji najważniejszych wystaw sztuki współczesnej w kraju. W oparciu o własne zbiory z kolekcji Fundacji Rodziny Staraków oraz z udziałem zaprzyjaźnionych instytucji i kolekcjonerów, od lat powstają wystawy najważniejszych kierunków w sztuce i prezentacje indywidualnych postaw artystycznych. Od ostatniej wystawy indywidualnej Stanisława Fijałkowskiego przyszło nam długo czekać na kolejną solo wystawę w ramach prezentacji kolekcji. Oczekiwanie opłaciło się, wystawa Magdaleny Abakanowicz zadowoli każdego miłośnika jej twórczości.
Wystawa Abakanowicz została zorganizowana z okazji jubileuszu 90-lecia urodzin artystki. Zaprezentowane zostały najważniejsze prace dla twórczości Magdaleny Abakanowicz - wielkoformatowe abakany. Aranżacja wystawy nie była łatwa - ogromne tkaniny zostały podwieszone do sufitu budynku. Efekt został osiągnięty, stworzona przestrzeń idealnie oddaje powagę i wyjątkowość dzieł Magdaleny Abakanowicz. Twórczość artystki jest nieprzemijalna, z powodzeniem wpisuje się w obecne czasy. Wystawa skłania do refleksji nad współczesnym światem.
Jak czytamy w informacji do wystawy „przez całe życie i przez intensywną, pełną sukcesów drogę artystyczną Magdalena Abakanowicz była artystką niezależną. Niezależną od technik, które wykorzystywała, nadając im zupełnie nowe znaczenia, niezależną od tradycji, którą z szacunkiem interpretowała, niezależną od własnej przeszłości, stale patrząc do przodu. Wymagała najwięcej od siebie samej. Prowokowała własne i nasze przyzwyczajenia, zmuszając do refleksji o kondycji współczesnego świata, o stanie człowieczeństwa. Wieczny etyczny i estetyczny bunt, połączony z odwagą oraz niezwykłą czułością i przenikliwością wobec tematów, budowały jej dzieło, które szczególnie w czasach kryzysu, staje się niezawodnym kompasem.”
Na wystawie znajdziemy również wybór cytatów na temat twórczości artystki:
„Abakany drażniły ludzi. Były nie w porę. W tkactwie gobelin francuski, w sztuce pop-art i sztuka konceptualna, a tu magiczne, skomplikowane ogromne… Obcy język.”
Oprócz zbiorów kolekcyjnych Fundacji Rodziny Staraków, na wystawie znajdziemy m.in. imponujący „Zespół Czarnych Form Organicznych” z Muzeum Sztuki w Łodzi, niewątpliwie jedne z najlepszych w rękach prywatnych Abakany - wypożyczone z kolekcji Teresy i Andrzeja Starmachów, a także wybór dzieł z kolekcji Fundacji Magdaleny Marty Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego.
Dopełnieniem wystawy są rzeźby Magdaleny Abakanowicz - te kroczące lub stojące, z brązu i z betonu. Doskonale odnajdujące się w swoich grupach, rozlokowane w przestrzeni współczesnej architektury. Atrakcją będzie także dokumentalny film „Abakany” zrealizowany w 1970 roku przez Jarosława Brzozowskiego i Kazimierza Muchę, z udziałem artystki.
Wystawa godna jest szczególnego polecenia. Jednak prosimy pamiętać, że będzie dostępna dla zwiedzających wyłącznie w sobotę i niedzielę, w godz. 10:00 - 18:00. Wystawa czynna będzie do 18 października 2020.
Z racji obostrzeń związanych z pandemią, podczas zwiedzania wystawy obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. W przestrzeni wystawy będzie mogło przebywać jednocześnie do 10 osób.
Zapraszamy!