Czwarta aukcja dzieł sztuki i unikatowego designu już trwa! Wszystkie prace można licytować do 7 kwietnia do godziny 21:00 na portalu Artinfo.pl.
Zapraszamy również na wernisaż i wystawę przedaukcyjną - prezentację prac rozpoczynamy 5 kwietnia o godz.18:00 na Mysiej 3 w Warszawie. Wystawa będzie czynna do zakończenia aukcji.
Katalog aukcyjny:
https://artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/art-design-4/internet
Kuratorką cyklu aukcji „Art & Design” jest współpracująca z Artinfo.pl Ewa Mierzejewska, historyczka sztuki, dziennikarka (m.in. Dzień Dobry TVN, Domo+, Dom & Wnętrze), ekspertka w dziedzinie urządzania wnętrz, kuratorka wystaw, organizatorka targów sztuki i designu.
Największą sensacją „Art & Design 4” jest bez wątpienia po raz pierwszy wystawiona na sprzedaż rzeźba Zdzisława Beksińskiego. „Głowa” jest odlewem z brązu pracy artysty z lat 60. XX wieku. To pierwszy odlew z limitowanej serii 8 egzemplarzy, certyfikowanej i nadzorowanej przez Muzeum Historyczne w Sanoku. Oryginał z gipsu znajduje w stałej kolekcji sanockiego muzeum i należy do liczącej zaledwie kilka sztuk kolekcji rzeźb znanego artysty.
Na aukcji zaprezentowali swoje rzeźby także inni uznani artyści m.in Norman Leto (nowa rzeźba: „Polska ropa naftowa”), Sylwester Ambroziak („Kobieta stojąca”) oraz Wojciech Pustoła (monumentalna, amorficzna rzeźba z marmuru Calacatta)
W katalogu aukcyjnym tradycyjnie dominuje malarstwo. Wśród kilkudziesięciu obrazów znajdziemy dzieła zarówno twórców dobrze znanych kolekcjonerom, jak i „wschodzących gwiazd” rynku aukcyjnego. Na licytację wystawiono prace m.in. Andrzeja Batora, Grupy The Krasnals, Bartłomieja Otockiego, Jerzego Baranowskiego, Marii Kiesner, Beaty Murawskiej, Ivo Nikića.
„Zależy mi na różnorodności i promowaniu nowych nazwisk. Często, ale nie zawsze, są to bardzo młodzi twórcy. Stawiam na dialog międzypokoleniowy. Nie segreguję artystów pod względem daty urodzenia, tylko jakości tego, co tworzą” – mówi Ewa Mierzejewska.
Uwagę na aukcji przykuwają zarówno obrazy młodziutkiej Julii Woronowicz (ur. 1997), jak i profesora gdańskiej ASP Macieja Świeszewskiego (ur. 1950). Kolekcjonerów fotografii zaskoczy z pewnością namalowany olejem akt Wacława Wantucha (ur. 1965). Dla wielbicieli geometrycznych kompozycji gratką będzie obraz Lu Svenssona (ur. 1989) zamykający jego cykl „Hołd dla Agnes Martin”.
Tak jak w każdej aukcji z cyklu „Art & Design” na licytację wystawiono również obiekty autorstwa czołowych polskich designerów. Są to przedmioty z pogranicza sztuki „czystej” i „użytkowej”, unikaty lub modele ze ściśle limitowanych serii. Tym razem w katalogu aukcyjnym znalazły się m.in. stolik żeliwny Tomka Rygalika z minikolekcji „Tables Are Forever” stworzonej dla galerii Rossana Orlandii w Mediolanie oraz prototyp kuchennej wersji stołka Plopp Oskara Zięty z 2011 roku, która nigdy nie weszła do masowej produkcji. To absolutny unikat.
Maciej Świeszewski, Bez tytułu, olej, płótno, 90 x 110 cm, 2022
Zdzisław Beksiński, Bez tytułu (Głowa, ed.1/8), 15,4 x 18,3 x 23,8 cm, rzeźba posiada atest Muzeum Historycznego w Sanoku
Julia Woronowicz, Doglądająca grządek, akryl, olej, płótno, 150 x 100 cm, 2022
Andrzej Bator, Co w duszy gra, olej, płótno, 95,5 x 82 cm, 2002.jpg
Lu Svensson, Spokój wśród dzikich pól - hołd dla Agnes Martin, akryl, płótno, 2022
Wojciech Pustoła, Bez tytułu, marmur Calacatta, unikat, 84 x 54 x 32 cm, 2018
Tomek Rygalik, stolik z kolekcji Tables Are Forever, żeliwo, 2020