Konkurs KAF (Krupa Art Foundation) Young Art Prize 2024 rozstrzygnięty

Przedstawiamy laureatów!


Krupa Art Foundation to nowe, niezależne miejsce na kulturalnej mapie Wrocławia i Polski. Instytucja założona przez Sylwię i Piotra Krupów – biznesmenów i kolekcjonerów sztuki została otwarta we wrześniu 2023 roku (relacja z inaguracji KAF:  >> Uroczyste otwarcie Krupa Art Foundation). Jej fundatorzy koncentrują się na dzieleniu się zbiorami oraz promocji sztuki współczesnej wśród publiczności.

Jedną z inicjatyw KAF jest Young Art Prize 2024 - międzynarodowy konkurs malarski skierowany do młodych osób artystycznych. Jego pierwsza edycja została ogłoszona jeszcze w grudniu ubiegłego roku. KAF Young Art Prize 2024 ma nagradzać najciekawsze zjawiska w dziedzinie malarstwa, które powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. 

W trwającym do 31 marca naborze zgłosiło się 1597 twórców i twórczyń z całego świata. Podczas piątkowej gali ogłoszono trzy nagrody główne. Laureatami - wybranymi przez Jury w składzie Sylwia Krupa, Antoni Burzyński, Pola Dwurnik, Katarzyna Młyńczak-Sachs, Oleksandra Pogrebnyak i Aleksy Wójtowicz zostali: Kateryna Aliinyk, Kristina Melnyk oraz Filip Rybkowski. Każda z osób otrzyma 12 tysięcy euro nagrody. Jury dodatkowo wyróżniło pracę Ant Łakomsk.

Od 15 czerwca w przestrzeni Fundacji swoje prace zaprezentują wszyscy finaliści z pięciu krajów: Kateryna Aliinyk, Andrej Maxim Auch, Martina Drozd Smutná, Wiktoria Kieniksman, Ant Łakomsk, Krystyna Melnyk, Krzysztof Mętel, Horacy Muszyński, Filip Rybkowski, Patryk Staruch, Kuba Stępień i Emily Stevenhagen. Zobaczymy prace skupiające się na rozwiązaniach plastycznych, jak i wykorzystujące malarstwo w praktyce konceptualnej; malarstwo o silnym aspekcie politycznym, feministycznym, badające relacje człowieka z naturą; dzieła osób, dla których stanowi główną praktykę artystyczną, jak i twórczynie i twórców działających równolegle w innych mediach.