Od początku istnienia, czyli od 2008 roku "Kompas..." publikowany jest na łamach „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje Pieniądze”. Jest idealnym przewodnikiem po rynku sztuki, u nas ciągle raczkującym. Na stałe wrósł już w środowisko związane ze sztuką. Na wyniki czekają nie tylko sami artyści, ale także właściciele galerii, domów aukcyjnych, kolekcjonerzy itd. Ranking tworzą czołowe galerie sztuki współczesnej – prywatne i publiczne. Każdy właściciel lub dyrektor - profesjonaliści wysokiego szczebla, typują pięciu ich zdaniem najlepszych artystów. Kierują się ich osiągnięciami z ostatniego roku bądź uważają, że zasługują oni na szczególną uwagę. Jedynym ograniczeniem jest wiek – maksymalnie 35 lat. Suma głosów decyduje o kolejności miejsca w rankingu. Istotny jest podział na notowania galerii komercyjnych i publicznych, pokazuje jak są postrzegani przez te dwa, różne środowiska. Wysoka pozycja w KMS ma przełożenie nie tylko w kontekście prestiżu ale i wymierne, bowiem ceny prac niektórych artystów idą w górę. W tym roku w rankingu udział wzięło 70 galerii m.in. Zderzak, Starmach, Le Guern, Piękna Gallery, Mia Art. Gallery oraz Bunkier Sztuki, Galeria Sztuki Wozownia, CSW Łaźnia, BWA Zielona Góra, Bałtycka Galeria Sztuki.
W zeszłym roku w KMS 2020 zwyciężyli ex aequo Agata Kus (1987) i Łukasz Patelczyk (1986), który tworzy własną, charakterystyczną wersję otaczającej nas przyrody.
Nagrodę dla zwycięzcy 11. KMS 2021 – tygodniowy wyjazd studyjny do Nowego Jorku, po raz kolejny ufundował Sławomir Górecki, kolekcjoner, właściciel warszawskiej Piękna Gallery. Promotor polskiej sztuki współczesnej w Nowym Jorku, gdzie mieszka od prawie 30 lat i prowadzi galerię Green Point Projects.