Kolekcja młodego polskiego malarstwa mBanku powstawała w ramach programu „m jak malarstwo”. Właśnie została przekazana Muzeum Narodowemu w Gdańsku – co czyni ten gest wydarzeniem bez precedensu na polskiej scenie artystycznej. To pierwsza sytuacja w Polsce, gdy cała kolekcja korporacyjna sztuki współczesnej zostaje przekazana do publicznej instytucji muzealnej.
W ciągu ostatnich 5 lat mBank zgromadził w ramach projektu „m jak malarstwo” imponującą kolekcję 152 prac młodego, polskiego malarstwa. To niezwykle zróżnicowany zbiór dzieł sztuki nowoczesnej. Selekcji dzieł dokonywała Komisja Zakupów pod przewodnictwem dziennikarza i krytyka sztuki Piotra Sarzyńskiego, w składzie: Marta Antoniak, Marek Bartelik, Rafał Kamecki, Julia Materna, Karolina Nowak-Sarbińska, Wojciech Szymański, Piotr Bazylko (do 2022 roku).
Pod uwagę brano dwa kryteria: wiek artysty do 35 lat i medium malarskie, które traktowano dość szeroko – otwierając się na działania interdyscyplinarne, nowe techniki i eksperyment. Kolekcja zawiera zarówno prace socjologiczne, komentujące rzeczywistość, jak i bardzo osobiste, humorystyczne czy skłaniające do głębszej refleksji. Tym, co łączy artystów i ich dzieła, jest ponadprzeciętna wrażliwość, oryginalność artystycznej wizji, a także zaskakująca dojrzałość spojrzenia na świat.
Dzięki tej otwartości powstała kolekcja dynamiczna, różnorodna, niejednorodna – będąca raczej wielogłosem niż jednym manifestem. Obejmuje zarówno twórców z ugruntowaną pozycją, jak i tych, którzy dopiero debiutują, a zostali dostrzeżeni m.in. podczas konkursów, wystaw dyplomowych i przeglądów uczelnianych.
Odsłona pierwsza wystawy została zatytułowana „Opowiem Wam o sobie / o nas” i koncentruje się na tym, co osobiste, emocjonalne i społeczne. Pokazywane obrazy są nie tylko artystycznymi wypowiedziami, ale przede wszystkim intymnymi opowieściami o „ja” ich twórców i twórczyń. Artyści odsłaniają swoje wnętrza – lęki, pragnienia, wspomnienia i wrażliwość – czyniąc z malarstwa medium autorefleksji i autoterapii.
Prace te dotykają tematów tożsamości, pamięci, dorastania, kobiecości, relacji, wykluczenia czy intymności – tematów głęboko zakorzenionych w codziennym doświadczeniu, a jednocześnie rezonujących na poziomie społecznym. Ich twórcy posługują się zarówno realistycznym językiem malarskim, jak i formami symbolicznymi, budując wizualne narracje, które poruszają i zapraszają do współodczuwania. To malarstwo, które mówi głosem jednostki, ale nie przestaje być częścią większej rozmowy o współczesności.
– Od początku tworzyliśmy kolekcję, która nie tylko dokumentuje puls współczesnego malarstwa w Polsce, ale przede wszystkim inspiruje, prowokuje do dyskusji i zachęca do refleksji – mówi Piotr Sarzyński, kurator wystawy.
– Kolekcja mBanku – dziś już część zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku – staje się ważnym świadectwem dynamiki i różnorodności młodej sceny artystycznej w Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku. Praca nad nią to również wyraz odpowiedzialności muzeum za rejestrowanie współczesnych postaw artystycznych i społecznych – dodaje Maja Murawska, współkuratorka wystawy.
Kuratorami wystawy są Piotr Sarzyński (dziennikarz i krytyk sztuki) oraz Maja Murawska (Muzeum Narodowe w Gdańsku).
Pierwsza odsłona będzie dostępna dla publiczności od 27 czerwca do 20 września 2025; druga odsłona od 12 października do 7 grudnia 2025.
Wśród prezentowanych twórców znajdują się:
Lena Achtelik, Agnieszka Apoznańska, Paweł Baśnik, Emil Bucki, Monika Chlebek, Bolesław Chromry, Bartosz Czarnecki, Martyna Czech, Jan Dąbrowski, Monika Falkus, Kinga Flasza, Piotr Gromniak, Ksenia Gryckiewicz, Krzysztof Grzybacz, Anna Grzymała, Marcin Janusz, Kamila Kamińska, Filip Kampka, Emilia Kina, Karolina Konopka, Adam Kozicki, Alicja Kubicka, Kamil Kukla, Agata Kus, Sasa Lubińska, Daniel Mikulski, Monika Misztal, Małgorzata Mycek, Marta Nadolle, Aleksandra Nowicka, Krzysztof Nowicki, Michał Ostrowski, Alicja Pakosz, Karol Palczak, Zafia Pałucha, Grzegorz Pieniak, Martyna Pinkowska, Michał Prażmo, Michał Rostkowski, Patryk Różycki, Filip Rybkowski, Agata Słowak, Jagoda Springer, Helena Stiasny, Anna Szczurek, Radek Szlęzak, Zuzanna Śmigielska, Jan Eustachy Wolski, Julia Woronowicz – reprezentujący różnorodne podejścia formalne i światopoglądowe, a zarazem dzielący wrażliwość pokoleniową.
fot. Konrad Królikowski
fot. Konrad Królikowski
fot. Konrad Królikowski
fot. Konrad Królikowski