Jeden z nielicznych rysunków da Vinci trafi na aukcję.

Czy rysunek pobije kolejny rekord artysty?


Studium niedźwiedzia Leonarda da Vinci może pobić rekord aukcyjny artysty w kategorii rysunku. Praca zatytułowana „Głowa niedźwiedzia” zostanie wystawiona na aukcji w Christie's w Londynie 8 lipca br., z szacunkową kwotą od 11,2 mln do 16,9 mln dolarów (8 mln - 12 mln funtów). Jest częścią serii niewielkich studiów zwierząt wykonanych ok. 1480 roku. Da Vinci stworzył "Głowę niedźwiedzia" na papierze za pomocą ołówka ze srebrną końcówką - metodą rysowania za pomocą srebra (ang. silverpoint). Mieszczący się w kwadracie o wymiarze boku ok. 7 cm, rysunek jest jednym z zaledwie ośmiu znajdujących się w prywatnych rękach, nie wliczając tych będących własnością brytyjskiej rodziny królewskiej i kolekcji Devonshire w Chatsworth. Studium należało na przestrzeni wieków do najwybitniejszych kolekcjonerów, m.in. Sir Thomasa Lawrence’a (1769-1830), brytyjskiego portrecisty, znanego z okazałych zbiorów dzieł dawnych mistrzów. Do obecnego właściciela należy od 2008 roku.  
Praca pokazywana była w wielu muzeach, w tym w Luwrze Abu Zabi, Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. Aleksandra Puszkina w Moskwie oraz National Gallery w Londynie. Zanim trafi pod młotek w lipcu, rysunek zostanie wystawiony w Nowym Jorku i Hongkongu.
Z uwagi na to, że praca z tej samej serii pt. „Koń i jeździec” została sprzedana w 2001 roku za ponad 8 milionów funtów (11 milionów dolarów) i do dziś stanowi rekord cenowy za rysunek mistrza, dom aukcyjny Christie's ma wszelkie powody, aby sądzić, że w lipcu padnie nowy rekord za pracę na papierze artysty.