Aukcja wyjątkowych prac m.in. Karola Radziszewskiego i Agnieszki Brzeżańskiej, performens Katarzyny Kozyry oraz unikalna okazja adopcji rzeźb Xawerego Dunikowskiego i Augusta Zamoyskiego, to tylko niektóre z elementów tegorocznej edycji Balu Spragnieni piękna – wydarzenia, które od czterech lat przyciąga ludzi świata kultury i biznesu.
IV Bal Dobroczynny Spragnieni pięka - Przyjaciele odbędzie się 24 lutego 2020 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Organizatorem Balu jest działające od 1916 roku stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie, którego Prezes, Paweł Kastory, tak wyjaśnia tegoroczny motyw przewodni wydarzenia: „Mamy za sobą trudny rok 2019, a jak wiadomo to właśnie w niełatwych czasach przyjaciele są najbardziej potrzebni. Chcemy nawiązać do działalności stowarzyszenia oraz podziękować donatorom i przyjaciołom za jej wspieranie. Duże nadzieje na pozytywne zmiany wiążemy z nowym, pełniącym obowiązki, dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, dr hab. Łukaszem Gawłem, współgospodarzem Balu” i dodaje: „W ciągu ostatnich 4 lat stowarzyszenie przekazało na rzez Muzeum Narodowego ponad 700.000 złotych, a kolejne podejmowane przez nas inicjatywy, takie jak zainaugurowana w grudniu ubiegłego roku aukcja adopcji Skarbów z Muzeum Narodowego w Warszawie, cieszą się dużym zainteresowaniem”.
Podczas IV Balu Dobroczynnego Spragnieni piękna - Przyjaciele, w aukcji, której partnerami są INTERSTONE, FOCUS, DESA UNICUM oraz ARTINFO.PL, wylicytowanych zostanie dziesięć stworzonych specjalnie na tę okazję prac z kamienia autorstwa: Agnieszki Brzeżańskiej (ur. 1972), Rafała Dominika (ur.1985), Jarosława Modzelewskiego (ur. 1955), Anny Molskiej (ur. 1983), Witolda Orskiego (ur. 1985), Wojciecha Pustoły (ur. 1980), Karola Radziszewskiego (ur.1980) i Zbigniewa Rogalskiego (1975). Ciekawym eksponatem będzie także rekonstrukcja pracy autorstwa Zbigniewa Warpechowskiego „Plaisir d’existance” z 1971 roku, pokazanej dotychczas tylko raz w legendarnej Galerii Foksal. Niezwykle wyczekiwanym wydarzeniem będzie także licytowany podczas aukcji performens Katarzyny Kozyry, który odbędzie się na oczach wszystkich gości Balu, którzy de facto staną się jego uczestnikami. Zwycięzca tej wyjątkowej licytacji oprócz dokumentacji fotograficznej otrzyma kamienny blok sygnowany przez artystkę.
ZOBACZ KATALOG IV AUKCJI DOBROCZYNNEJ SPRAGNIENI PIĘKNA >>
Michał Suchora, kurator projektu podkreśla, że „Rzeźba kamienna to jedna z najstarszych technik artystycznych, towarzysząca człowiekowi od początku rozwoju ludzkości. Trójwymiarowe przedstawienia rzeczywistości od najdawniejszych czasów fascynowały ludzi, urzekały ich swoim zmysłowym, a przy tym konkretnym, beziluzyjnym charakterem. W przeciwieństwie do rysunku czy malarstwa, rzeźba współistnieje w tej samej co jej odbiorca przestrzeni, przez co jej oddziaływanie na widza było zawsze mocniejsze.”
Oprócz 10 kamiennych rzeźb na tegorocznej edycji Balu Spragnieni piękna przedmiotem aukcji będą także:
- 2-letnia adopcja rzeźby Xawerego Dunikowskiego Dusza odrywająca się od ciała, z roku 1918, stworzona we Francji na grobowiec Antoine’a Cierplikowskiego,
- 2-letnia adopcja, stojącej na dziedzińcu Muzeum Narodowego w Warszawie, a powstałej w roku 1936 specjalnie na słynne weneckie Biennale rzeźby Ewa autorstwa Augusta Zamoyskiego,
- Roczny Mecenat tzw. Sali Akademizmu Muzeum Narodowego w Warszawie, w której znajduje się m.in. wielki obraz Dirce Chrześcijańska Henryka Siemiradzkiego z 1897 roku, o wymiarach 263 x 530 cm
- Zdobiony złotem, porcelanowy talerz Majoliki Nieborów
- Porcelanowa misa Majoliki Nieborów
IV Dobroczynny Bal Spragnieni Piękna - Przyjaciele, Muzeum Narodowe w Warszawie, 24 lutego 2020 - więcej informacji oraz bilety: www.przyjacielemnw.pl
Bal poprowadzi Magda Mołek, a wieczór uświetnią występy tancerzy z Dansinn by Malitowski. O kulinaria już po raz kolejny zadbają Agnieszka i Marcin Kręgliccy, a drinki przygotują barmani z Kity Koguta.
Organiator: Stowrzyszenie Przyjaciele MNW
Współorganizator: Muzeum Narodowe w Warszawie
Partnerzy stowarzyszenia: Kancelaria Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy oraz Bain & Company
Partnerzy wspierający: Dior i Lotte Wedel
Partnerzy: Polska Rada Biznesu, SAR, Kita Koguta
Patronat medialny: TVN, Radio ZET, Twój Styl, Trendy Art of Living, THINKTHANK
Stowarzyszenie Przyjaciele MNW skupia społeczność zaangażowaną w życie Muzeum Narodowego w Warszawie. Do zadań Stowarzyszenia należy inicjowanie i realizacja projektów popularyzujących MNW oraz zbieranie funduszy na wspieranie działalności programowej tej instytucji i jej oddziałów.
Aktywne uczestnictwo Przyjaciół w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i Muzeum pozwala pogłębić wiedzę o sztuce i kulturze oraz łączy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Wspólny wysiłek na rzecz Muzeum przynosi satysfakcję z udziału w tworzeniu ważnej i ponadczasowej instytucji narodowej. Szczególne miejsce Stowarzyszenia w relacjach z Muzeum umożliwia udział w wyjątkowych spotkaniach z kuratorami, konserwatorami, dyrekcją, a także gośćmi Muzeum.