Hotel Warszawa Art Fair!

Targi sztuki w nowej formule zawitają do Warszawy we wrześniu


We wrześniu w Warszawie poczujemy się przez chwilę jak w Los Angeles i to za sprawą niezwykłego wydarzenia w polskim świecie sztuki. 

Już 9 września nastąpi inauguracja pierwszej edycji najnowszych targów sztuki Hotel Warszawa Art Fair, które przyciągają nie tylko imponującą listą współuczestniczących galerii, ale przede wszystkim nietypową formułą - całe wydarzenie odbędzie się bowiem w przestrzeni Hotelu Warszawa, gdzie w pokojach hotelowych galerie przygotują dla was prezentację swojej oferty. Pomysłodawczynie mają w planach cykliczną organizację przedsięwzięcia. 

 

 

Hotel Warszawa, mieszczący się przy Plac Powstańców Warszawy 9, to architektoniczna ikona przedwojennej Warszawy i do dziś jeden z symboli stolicy. Mieści się w wieżowcu z lat 30, dawniej zwanym Prudential, który w momencie oddania do użytku w 1934 roku był najwyższym budynkiem w Polsce i drugim najwyższym w Europie. Za projekt wieżowca odpowiadał architekt Marcin Weinfeld, a jego wizję zrealizowała para wybitnych inżynierów: Stefan Bryła i Wieczesław Poniż.

 

W trakcie II Wojny Światowej Prudential stał się jednym z pierwszych celów niemieckiego ostrzału artyleryjskiego i na parę lat pozostał zrujnowany w wyniku zniszczeń wojennych. Pierwszy poważny remont przeprowadzono dopiero w latach 1950-54 – drapacz chmur dostosowano do założeń realizmu socjalistycznego. Dziś w murach Prudentialu mieści się Hotel Warszawa – odremontowany i odrestaurowany pięciogwiazdkowy hotel należący do Grupy Likus Hotele i Restauracje.

 


 

Teraz, w 2022 roku stanie się miejscem goszczącym dwadzieścia polskich galerii sztuki i na wzór hotelu Gramercy z Nowego Jorku, który zapoczątkował hotelową formułę targów czy The Hollywood Roosevelt Hotel w Los Angeles, w którym odbywają się najbardziej znane targi tego typu - Felix Art Fair, ugości w swoich progach koneserów, kolekcjonerów i galerzystów z całej Polski i Europy. 


Organizatorkami wydarzenia są galerzystki Gunia Nowik z Gunia Nowik Gallery, Marta Kołakowska z LETO, Justyna Wesołowska i Marika Zamojska z Polana Institute we współpracy z zarządcą i właścicielem Hotelu Warszawa - Grupą Likus Hotele i Restauracje. Zależy im przede wszystkim nie tylko, by dotrzeć do kolekcjonerów, aktywnie uczestniczących w budowaniu polskiego rynku sztuki, ale by z Hotelu Warszawa na czas trwania targów uczynić platformę spotkań dla kuratorów, krytyków i miłośników sztuki i wyjątkowe miejsce spotkań i okazji do rozmowy z galerzystami i artystami. 

 

 

Hotel Warszawa Art Fair otwiera się w piątkowy wieczór programem VIP Preview; a w sobotę i w niedzielę wstęp jest otwarty i bezpłatny dla wszystkich. Targi potrwają od 9 do 11 września, w godzinach 12.00 - 19.00.

 

Galerie biorące udział w wydarzeniu to: 

Biuro Wystaw

Dawid Radziszewski Gallery

Fundacja Galerii Foksal

Le Guern

Gunia Nowik Gallery

IMPORT EXPORT

Instytut Fotografii Fort

Jednostka

LETO

lokal_30

Galeria Monopol

Olszewski Gallery

Piktogram

Polana Institute

Fundacja Profile

Raster

STEREO

Galeria Szydłowski

Śmierć Człowieka

Wschód