W ramach przełomowego porozumienia między Wielką Brytanią a Francją, „Tkanina z Bayeux” po raz pierwszy od 950 lat powróci do Wielkiej Brytanii. Umowa przewiduje wypożyczenie legendarnego 70-metrowego dzieła do British Museum w Londynie. Oficjalne ogłoszenie tego faktu nastąpi 9 lipca podczas wizyty prezydenta Francji Emmanuela Macrona w londyńskim muzeum.
Ręcznie haftowane płótno przedstawia podbój Anglii przez Wilhelma I Zdobywcę i bitwę pod Hastings w 1066 roku. Według badaczy powstała zapewne w Canterbury, choć od 1077 roku znajduje się we Francji. Zabytek będzie główną atrakcją wyjątkowej wystawy poświęconej podbojowi normańskiemu, która zostanie otwarta we wrześniu 2026 roku.
W ramach wymiany do Francji trafią bezcenne skarby z całego Zjednoczonego Królestwa – Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej.