Największa i najważniejsza wystawa pierwszej połowy 2023 roku. Nie będzie nadużyciem, jeśli tak nazwiemy ekspozycję otwartą właśnie w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, zestawiającą prace artystów nagrodzonych "Paszportami Polityki" od początku istnienia nagrody, czyli od 1993 roku.
„Pomnik chłopa” Daniela Rycharskiego zainstalowany nieopodal wejścia do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie to zapowiedź wystawy przełomowej - jak się okazało - pod wieloma względami. Miał być prologiem do ekspozycji. Został uszkodzony w nocy z piątku na sobotę, tuż przed otwarciem wystawy. Ale to ryzyko wpisane w życie dzieła sztuki będącego częścią przestrzeni publicznej i poniekąd trochę o tym jest to ekspozycja. Sztuka jest odbiciem tego co dzieje się wokół nas, twórcy są głosem społeczeństwa. Głosem często niejednorodnym, wielogłosem, głosem subiektywnym, ale mającym prawo do własnego punktu widzenia. Głosem wolności.
To głos trzydzieściorga artystów z ostatnich trzech dekad ich twórczości; wśród nich: Tarasewicz, Kozyra, Bałka, Eidrigevičius, Grospierre, Radziszewski, Lelonek, Leto, Mirga-Tas i wiele wiele innych osobowości twórczych.
"Mam nadzieję, że to zestawienie będzie dowodem siły i różnorodnosci polskich twórców" - powiedział podczas otwarcia wystawy redaktor naczelny Tygodnika Polityka Jerzy Baczyński.
Ekspozycja zajmuje trzy piętra Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, każda kondygnacja poświęcona jest twórczości laueratów nagród Tygodnika Polityka w poszczególnych dekadach jej przyznawania. To nie jedna praca reprezentująca każdego autora, a zbiór prac z okresu tworczości przybliżonego do czasu otrzymania "Paszportu Polityki" oraz prac najnowszych. Bo to wystawa o zmianach jakim ulegała ich twórczość pod wpływem dynamicznej sytuacji społecznej, politycznej i obyczajowej. To także zmiana trendów w krytyce sztuki, kształtującej opinię publiczną.
„Paszporty Polityki” to najstarsza nagroda honorująca artystów sztuk wizualnych w Polsce powstała po przełomie roku 1989 i 1990; przyznawana nieprzerwanie od 1993 roku przez grono aktywnych w mediach krytyków sztuki.
Kuratorką wystawy w PGS w Sopocie jest Dorota Monkiewicz. Wystawa czynna jest do 16 kwietnia.
Zdjecia z otwarcia wystawy „Granice sztuki. 30 lat Paszportów Polityki”, materiały prasowe Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.