Głos młodych artystów w sprawie przyszłości Europy.

Ruszył konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus”, który powstał z myślą o młodym pokoleniu artystów.


W jakiej Europie chcesz żyć? O jakiej Europie marzysz?
Z jakimi wyzwaniami musi się aktualnie mierzyć Stary Kontynent?

Ruszył konkurs „Zaprojektuj Europę od nowa – Nowy Europejski Bauhaus”, który powstał z myślą o młodym pokoleniu artystów, dla którego ważne są losy europejskiej społeczności. To okazja, by wyrazić swój obywatelski głos w kształtowaniu wspólnej przyszłości.

Tematy konkursu
Konkurs ma charakter ogólnopolski i mogą wziąć w nim udział studentki i studenci Akademii Sztuk Pięknych oraz innych uczelni artystycznych. Zadaniem jest zaprojektowanie plakatu, który pokaże, w jakim kierunku powinna zmierzać Europa, by poradzić sobie z aktualnymi problemami, które przed nią stoją. Uczestnicy konkursu muszą zmierzyć się z jednym spośród trzech tematów: Kryzys klimatyczny a przyszłość planety, Europejskie wartości demokratyczne a prawa człowieka, Równość w świecie cyfrowym.

Jury i nagrody
Dla laureata przewidziana jest nagroda pieniężna w wysokości 8000 zł. Ponadto, zwycięska praca oraz dwie wyróżnione będą promowane pod koniec 2021 roku w przestrzeni miejskiej na nośnikach outdoor w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Trójmieście.

W Jury zasiadają m.in.: Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie; Katarzyna Kasia, filozofka, kierowniczka Katedry Teorii Kultury ASP w Warszawie; Joanna Rajkowska, artystka; Justyna Napiórkowska, dyrektorka artystyczna Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i w Brukseli; Krzysztof Nalepa, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Prace konkursowe można składać do 30 września b.r.. Ogłoszenie wyników zostało zaplanowane na październik. Oficjalna strona konkursu, regulamin: www.zaprojektujeurope.com http://www.zaprojektujeurope.com .