Zbiory prac Alfonsa Karpińskiego online.

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli zaprasza do zobaczenia dzieł Karpińskiego w sieci.


„GALERIA KARPIŃSKIEGO.doc” to projekt, na którego realizację Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało dofinansowanie w wysokości 85 tys. złotych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura w sieci”. Już niebawem powstanie aplikacja „Wirtualna Galeria” oraz katalog online z dziełami Alfonsa Karpińskiego. 

Rozwadów, dziś osiedle Stalowej Woli, jest miejscem, gdzie na świat przyszedł oraz spędził pierwsze lata życia malarz Alfons Karpiński, jeden z czołowych twórców okresu Młodej Polski. Fakt ten zdecydował, że przez lata Muzeum Regionalne w Stalowej Woli tworzyło kolekcję prac artysty. Muzeum posiada obecnie w swoich zbiorach 78 prac artysty: 44 rysunki, 24 obrazy olejne, 5 akwarel i 5 grafik. Kolekcja rysunku Karpińskiego w muzeum jest największą w polskich zbiorach i tworzy spójny zbiór twórczego oeuvre artysty. Od stycznia 2019 r. te niezwykłe dzieła można oglądać w Galerii Malarstwa Alfonsa Karpińskiego, zlokalizowanej w dawnym budynku sądu w Rozwadowie (dziś osiedle Stalowej Woli).

„GALERIA KARPIŃSKIEGO.doc" to kolejna propozycja dla miłośników sztuki i zwiedzania.

Za pomocą jednego kliknięcia przeniesiemy się na ul. Rozwadowską w Stalowej Woli, by odbyć interaktywny spacer i zwiedzić pierwszą w Polsce galerię poświęconą twórczości Karpińskiego. Wirtualny spacer umożliwi publiczności na wizytę we wnętrzach galerii. Obejmie 20 wirtualnych panoram, wraz z opisami po polsku i po angielsku oraz w technice audiodeskrypcji. 

Za pomocą cyfrowych zbiorów będziemy upowszechniać wiedzę szerokiemu gronu odbiorców o zgromadzonych zbiorach prac tego nieco zapomnianego artysty. Będzie służyć celom poznawczym i edukacyjnym, stanie się także skutecznym narzędziem popularyzacji jego twórczości. Katalog zostanie udostępniony na stronie internetowej muzeum.

Materiały prasowe Galerii Malarstwa

Fot. Jacek Kawa