Galeria Goldenmark na WTS 2024: ekspercki wybór dzieł współczesnych polskich artystów


Na zbliżających się 21. Warszawskich Targach Sztuki Galeria Goldenmark zaprezentuje specjalną selekcję prac wizualnych. Na stoisku zobaczymy twórczość nowego pokolenia polskiej sceny artystycznej – Joanny Ambroz, Zuzi Gaszyńskiej czy Julii Curyło. Nie zabraknie także prac uznanych twórców, tworzących od dekad – Ryszarda Woźniaka czy Piotra Młodożeńca.

Galeria Goldenmark przygotowała niezwykły wybór dzieł z myślą o koneserach – zarówno tych, którzy zaczynają inwestować w sztukę, jak i osobach, które chcą uzupełnić swoje kolekcje o prace mistrzów.

W naszej ofercie znajdziecie Państwo specjalny wybór dzieł dziewięciu wyjątkowych artystów, reprezentujących aktualne zjawiska w polskiej sztuce najnowszej. Każdy z nich charakteryzuje się wyrazistym i powszechnie rozpoznawalnym stylem oraz marką. To artyści, którzy obecni są na krajowym rynku sztuki, a ich prace cieszą się uznaniem – mówi Diana Stajszczak, Kierowniczka Działu Sztuki w Goldenmark.

Uznane nazwiska

Na stoisku Galerii Goldenmark zobaczymy m.in. prace z najgorętszego okresu twórczości Ryszarda Woźniaka – współtwórcy formacji artystycznej Gruppa, profesora na Uniwersytecie Zielonogórskim, który w przeszłości był związany także z warszawską ASP. To m.in. obraz „Kominek” z serii z pustymi wnętrzami z 1990 roku (fot. powyżej). Nie zabraknie także undergroundowych płócien Piotra Młodożeńca, współtwórcy zjawiska Nowej Ekspresji w malarstwie lat 80., który brał udział w ruchu kultury niezależnej, kontestującej oficjalne życie artystyczne w stanie wojennym. Młodożeniec wykonywał w technice sitodruku grafiki, które były kolportowane w podziemiu. Uproszczone sylwetki, gruby raster, a także inspiracje graffiti, neonami czy kolażem obserwujemy w sztuce Piotra Młodożeńca po dziś dzień.


Piotr MŁODOŻENIEC, Wystawa 4 (2023)

Galeria Goldenmark zaprezentuje także konceptualne dzieła Tomasza Zawadzkiego, profesora sztuk plastycznych, związanego z Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Malarz swoje zainteresowania koncentruje na analizie języka malarskiego oraz jego możliwych formułach przekazu. Posługuje się kolorem, materią i światłem. Tworzy cykle prac będące swego rodzaju zapisem kolejnych etapów doświadczeń w procesie konstruowania malarskiego znaku. 


Tomasz ZAWADZKI, Pomiar Bezpośredni (2022)

Wśród prezentowanych dzieł Galerii Goldenmark zobaczymy również najświeższe prace Sławomira Marca – wicenaczelnego kwartalnika „Aspiracje”, autora książek oraz blisko setki wystaw indywidualnych. W najnowszym cyklu „Horyzonty - biel” artysta analizuje ideę horyzontu, który rozumie jako doświadczenie graniczne i formatujące nasze widzialności. Jako zasadę różnicowania i tożsamości. Precyzuje i orientuje paradoksalny temat bycia w horyzoncie, w jego wielowymiarowej dynamicznej złożoności.


Sławomir MARZEC, z cyklu HORYZONTALNE XIV (2024)

Wspaniałym dopełnieniem będą organiczne rzeźby Katarzyny Lipecky. Jak mówi rzeźbiarka: „Ta ogromna baza różnorodności form naturalnych skłoniła mnie do realizacji rośliny zupełnie nowej, nieistniejącej w naturze, pochodzącej z wyobraźni”. Artystka jest laureatką konkursu Jutronauci, a jej dzieła eksponowane były m.in. w European Museum of Modern Art w Barcelonie czy Muzeum Narodowym w Gdańsku. Prace Lipecky przyciągają uwagę swoją oryginalną formą.


Katarzyna LIPECKY, Roślina (2021)

Nowa fala

To między innymi nowatorskie, wielkoformatowe płótna Julii Curyło. Jej malarstwo przepełnione symboliką, hiperrealistyczne i surrealistyczne zarazem, porusza zagadnienia szeroko rozumianej współczesności i nowoczesności. Julia Curyło, doktor sztuki na warszawskiej ASP, jest autorką ponad 60 wystaw w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w państwowych kolekcjach sztuki m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku czy Muzeum Powstania Warszawskiego.


Julia CURYŁO, Neonowa noc (2024)

Galeria Goldenmark zaprezentuje także intrygujące obrazy Joanny Ambroz, komentującej w swojej sztuce bieżące wydarzenia oraz – jak sama mówi – „bolączki i namiętności”. W swoich działaniach artystka korzysta z dwóch barw: czerwieni i niebieskiego. Czerwień reprezentuje świadomość, napięcie, temperament i konflikt. Niebieski jest symbolem podświadomości, zgody, refleksji i żałoby. Prace artystki były wystawiane m.in. w Korei Południowej na DIAS International Art Show, Biennale Plakatu w Boliwii czy Eve Leibe Gallery w Londynie.


Joanna AMBROZ, Powinien mieć ręcę przyłapane na kradzieży (2024)

Kolekcję dopełniają mistyczne dzieła Zuzi Gaszyńskiej, absolwentki Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Na targach zobaczymy prace będące częścią cyklu „Rzeki metafizyczne”. Zuzia Gaszyńska w swojej twórczości podejmuje temat samoświadomości, kontemplacji, natury myśli, ich pogranicza z emocjami. Interesuje ją filozofia oraz kultura orientu.


Zuzia GASZYŃSKA, Rzeki metafizyczne (2024)

Zaprezentowany zostanie także obraz „SIGNAL-02” Kuby Janysta – artysty tworzącego w nurcie print painting, który opracował własną technikę malarską, polegającą na nakładaniu na płótno cienkich, przestrzennych pasów farby. Pozwala mu to tworzyć obrazy pełne kolorowego szumu, który daje złudzenie wibracji i ruchu.


Kuba JANYST, SIGNAL-02 (2024)

Warszawskie Targi Sztuki odbędą się w weekend, 23 i 24 listopada, w Hali EXPO XXI w Warszawie. Oferty zaprezentuje na nich 120 galerii sztuki współczesnej oraz antykwariatów. Zaplanowano także szereg spotkań z artystami, panele dyskusyjne oraz wystawy towarzyszące. Galerię Goldenmark znajdziemy na stoisku C12. Wzbogacą je także ręcznie wytwarzane książki Goldenmark Librarium z kolekcji Starożytność (m.in. jedyne polskie wydanie Quo Vadis z ilustracjami Jana Styki) oraz sztuka Maksymiliana Novaka-Zemplińskiego.

O Goldenmark

Największa w Polsce galeria sztuki współczesnej, ale także zaufany doradca w zakresie inwestycji. Goldenmark w jednym miejscu gromadzi metale i kamienie szlachetne, monety bulionowe i kolekcjonerskie, biżuterię premium, sztukę oraz ekskluzywne wydawnictwa artystyczne. Łącząc pasję do sztuki z eksperckim wsparciem w zakresie inwestycji, Goldenmark pomaga budować kolekcje, które są nie tylko estetycznym wyborem, ale też zabezpieczeniem na przyszłość. Doradza niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz interesować się inwestycjami i sztuką, czy jesteś doświadczonym inwestorem i kolekcjonerem. Wybór luksusowych dóbr, wyselekcjonowanych przez kuratorów, prezentowany jest w 24 salonach znajdujących się w centrach największych miast Polski.


Ryszard WOŹNIAK, Tadeusz (2014)


Piotr MŁODOŻENIEC, Wystawa 5 (2023)


Tomasz ZAWADZKI, Pomiar Bezpośredni (2022)


Sławomir MARZEC, z cyklu W HORYZONCIE (2024)


Katarzyna LIPECKY, Architektura natury (2024)


Julia, CURYŁO, Kwiaty i 8K71PS w kosmosie (2024)