Fotografia Kolekcjonerska


Najbliższa aukcja Fotografii Kolekcjonerskiej odbędzie się w czwartek 2 kwietnia 2020r.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą zamieszczoną na stronie Artinfo.pl

Na wydarzenie składają się dwie aukcje, obie zostaną przeprowadzone jednego dnia:

Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna
zobacz katalog >>

oraz

Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości
zobacz katalog >>
 
 

W pierwszej odsłonie aukcji znajdują się przykłady prac blisko wszystkich artystów należących do klasyki polskiej fotografii. Listę otwiera Stanisław Ignacy Witkiewicz, od lat pozostający liderem sprzedaży i rekordzistą pod względem cen na aukcjach. Prezentowana odbitka z cyklu „Miny” jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych prac tego artysty.

W ramach fotografii dawnej zwracamy także uwagę na prace Jana Bułhaka - "Rybacy nad Jez. Narocz" oraz nastrojową panoramę Wilna. Polecamy także fotografię Jana Sunderlanda.


 

 

 
Na aukcji nie zabraknie prac artystów wpisujących się w nurt Awangardy. W pierwszej kolejności warto wymienić zdjęcia Natalii LL - m.in. za pracę z cyklu: "Sztuczna Fotografia” oraz Ewę Partum - Samoidentyfikacja. Reprezentację kobiecej fotografii doskonale dopełnia "Visage epingle" - praca Teresy Tyszkiewicz. Artystka od dłuższego czasu mieszkała w Paryżu wraz z mężem i artystą  - Zdzisławem Sosnowskim. Była zawsze chętnie wystawiana w galeriach na całym świecie, ceniono ją za twórcze działania na polu fotografii, rysunku, performensu i malarstwa. Niestety artystkę pożegnaliśmy w styczniu 2020 roku. Jej twórczość na zawsze pozostanie z nami…

 

 
Ewa PARTUM (ur. 1945)
Z cyklu: "Samoidentyfikacja", fot. Marek Grygiel, 1980/1989
  Teresa TYSZKIEWICZ (1953 - 2020)
"Visage epingle" 3, 2003
 

 
Kolejnymi pracami szczególnie wartymi polecenia są m.in. heliografika Zdzisława Beksińskiego, fotogramy Bronisława Schlabsa, kompletna teka „Desenie” Zofii Kulik, wintydzowe prace Zofii Rydet, Tadeusza Rolke, czy rzadko spotykana praca Leszka Szurkowskiego.

 

 
Leszek SZURKOWSKI (1949)
Penetracje I, 1974
  Zdzisław BEKSIŃSKI (1929-2005)
heliografika
 

W ofercie aukcyjnej znajdziemy także rzadko spotykane na aukcjach prace Mieczysława Bermana. Postać Mieczysława Bermana niewątpliwie można określić mianem klasyka fotomontażu. Twórczość artysty wielokrotnie doceniana przez kolekcjonerów fotografii artystycznej i eksperymentalnej stanowi rzadkość na rynku aukcyjnym.
 W ramach oferty „Klasyka i Awangarda Artystyczna” znajdziemy także wiele propozycji artystów zagranicznych. Polecamy m.in. dzieło Nan Goldin - „Brian & Nan in bed”, pochodzące z najsłynniejszego cyklu stworzonego przez artystkę w latach 1979-86. Fotografia ta znajduje się na okładce albumu zawierającego jej prace z serii „The Ballad of Sexual Dependency”. Złożyło się na nią około 700 prac, przedstawiających przyjaciół i rodzinę artystki, pokazywanych w codziennych, często intymnych sytuacjach. Twórczość Nan Goldin to w dużej mierze opowieść o relacjach międzyludzkich, miłości, ale też o nadużyciach przeradzających się w przemoc domową. Wystawiana na aukcji fotografia jest opatrzona własnoręczną dedykacją artystki.
 

 

W czasie drugiej odsłony aukcyjnej „Fotografia Kolekcjonerska: Sławy, Gwiazdy, Osobowości” będzie można licytować ponad 60 zdjęć przedstawiających ikony światowej popkultury. Wśród prac znajdziemy słynny czarno-biały portret młodej Kate Moss autorstwa Petera Lindbergha czy fotografię Karla Lagerfelda, wykonaną podczas jednego z pokazów  przez Guya Marineau. Zaprezentowane zostaną również fotografie Audrey Hepburn, Claudii Schiffer czy Catherine Deneuve, portrety Brigitte Bardot.
 

 
Guy MARINEAU (ur. 1947)
Karl Lagerfeld
  Peter LINDBERGH (ur. 1944)
Kate Moss, 1996
 Za najbardziej wyjątkową pracę można uznać fotografię francuskiego duetu artystycznego - Pierre et Gilles. Jego twórcy pracują razem już od 40 lat, tworząc fantastyczne sesje zdjęciowe światowych gwiazd sceny i muzyki. Pierre Commoy urodził się w 1950 roku w Roche-Sur-Yon, Gilles Blanchard w Hawrze w 1953 roku. Na przestrzeni lat duet zdołał stworzyć niezwykłą, współczesną ikonografię, osadzoną na pograniczu historii sztuki oraz kultury popularnej. Ich unikalny styl łączy w sobie elementy piękna, kiczu oraz marzeń sennych.

Zapraszamy do udziału w aukcji!