Fotofestiwal po raz 20. Bardziej łódzki niż kiedykolwiek!

Przed nami największy w dwudziestoletniej karierze Międzynarodowy Festiwal Fotografii.


Przed nami największy w dwudziestoletniej karierze Międzynarodowy Festiwal Fotografii - Fotofestiwal. Jubileuszowa edycja to dwa centra festiwalowe, prezentacje prac ponad 150 artystów i artystek oraz ponad 40 wystaw i wydarzeń w całym mieście. Spragnionych obcowania z kulturą poza siecią, Fotofestiwal zaprasza do Łodzi między 10 a 27 czerwca - wszystkie wystawy i wydarzenia odbędą się na żywo. W programie znajdują się wystawy poświęcone Łodzi, m.in. „Reinkarnacja”, „Opowieści z miasta Łodzi” oraz „Czuła uwaga. Urszula Czartoryska wobec fotografii” - pierwsza w Polsce ekspozycja fotografii z kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Nie zabraknie także wystaw międzynarodowych w ramach Programu Otwartego. Gościnnie odbędzie się Parallel Review – międzynarodowy przegląd współczesnej fotografii oraz Miesiąc Fotografii w Mińsku.

20. edycja Fotofestiwalu to doskonała okazja do podsumowań, nabrania perspektywy oraz opowiedzenia o mieście, w którym festiwal się narodził i organizowany jest po dziś dzień. Łódź to nie tylko miasto, to zjawisko kulturowe. W kontekście historycznym postrzegana była jako miejsce „ukarane przemysłem”, o zranionej tożsamości, w którym sztuka stała się remedium na żmudne, robotnicze życie. Być może właśnie ten element współdzielenia i współpracy stworzył warunki do narodzin wielu awangardowych środowisk, ruchów artystycznych, instytucji i wydarzeń takich jak: grupa Jung Jidysz, grupa „a.r.”, współtworząca Muzeum Sztuki w Łodzi, Warsztat Formy Filmowej, Łódź Kaliska, Kultura Zrzuty, Konstrukcja w Procesie czy Łódź Biennale. W podobnym duchu, 20 lat temu, w wyniku działalności studentów i wykładowców trzech uczelni: Uniwersytetu Łódzkiego, Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Filmowej w Łodzi powstał Fotofestiwal. Co łączy te wszystkie inicjatywy? Szaleństwo, zapał, kolektywna natura i jak mówi prof. Józef Robakowski – „łódzka szajba”. 

W takim duchu tworzona jest wystawaReinkarnacja”, która powstaje pod okiem Robakowskiego w Art_Inkubatorze. To manifestacja kultury kolektywnej i wolności. 34 autorów zaproszonych do współtworzenia tego zbiorowego przedsięwzięcia (m.in. Ryszard Waśko, Aleksandra Ska, Karolina Breguła, Karolina Wojtas czy Grzegorz Przyborek) reprezentuje trzy pokolenia łódzkich twórców – począwszy od patrona wystawy Wacława Antczaka urodzonego w 1911, po współczesnych artystów debiutujących w ciągu ostatnich 10 lat.

 

Przegląd współczesnej fotografii światowej 
 
Jak co roku nie zabraknie międzynarodowych projektów. Na zbiorowej wystawie finalistów Programu Otwartego, przeglądu współczesnej fotografii światowej, zaprezentowani zostaną prace artystów takich jak Federico Estol (Urugwaj), Colin Delfosse (Belgia), Sima Choubdarzadeh (Iran), Rafael Heygster i Helena Manhartsberger (Niemcy), Robin Hinsch (Niemcy), Irmina Walczak (Poland).
 
W wyniku otwartego naboru, z ponad 1029 projektów (rekord!), międzynarodowe jury wyłoniło sześć projektów, które zostaną zaprezentowane na tegorocznym Fotofestiwalu - Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi. Program Otwarty to część festiwalu, która nie zakłada ograniczeń tematycznych, wiekowych czy terytorialnych. Prezentowane są najciekawsze i najbardziej aktualne zjawiska we współczesnej fotografii. Pozwala na przegląd aktualnych zjawisk w fotografii i na przyjrzenie się tematom, które interesują fotografów i fotografki. Dotychczas w tej sekcji w Łodzi można było zobaczyć prace artystów takich jak Nadav Kander, Tomasz Lazar, Ilona Szwarc, David Fathi, Martin Bogren czy Jan Brykczyński
 
Projekty wybrane przez Jury poruszają ważne społeczno-polityczne i ekologiczne kwestie, jakie pojawiły się w 2021 roku. Większość z tych prac stanowi nie tylko same narracje wizualne czy ilustracje, ale jest raczej formą zaangażowania, komentarzem, czy obserwacją uczestniczącą. Wybrane w procesie selekcji projekty, pomimo swojej różnorodności, w wyrazisty sposób nawiązują do problemów i wyzwań współczesności. Oto prace siedmiu artystów, które będzie można oglądać w pofabrycznej przestrzeni Art_Inkubatora między 10 a 27 czerwca 2021, podczas Fotofestiwalu.
 
Finaliści 2021: 

Federico Estol „Shine Heros" / „Bohaterowie blasku” - Urugwaj
Colin Delfosse „Embodying Kinshasa” / „Nowe wcielenie Kinszasy” - Belgia
Sima Choubdarzadeh „My Name is Fear” / „Mam na imię strach” - Iran
Irmina Walczak „Oasis: in Our Quarantine Yard” / „Oaza: W naszym kwarantannowym ogrodzie” - Polska
Rafael Heygster & Helena Manhartsberger „Corona Rhapsody” - Niemcy
Robin Hinsch „Wahala” - Niemcy

 

Na Fotofestiwal zapraszają Miasto Łódź, Fundacja Edukacji Wizualnej oraz Łódzkie Centrum Wydarzeń. Wydarzenie powstało przy udziale finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Więcej informacji: www.fotofestiwal.com. Aktualności związane z programem: Fotofestiwal facebook.

Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej 
Współorganizatorzy: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Fabryka Sztuki w Łodzi
Centra festiwalowe: Art_Inkubator w Fabryce Sztuki, OFF Piotrkowska Center, OPG Property Professionals
Główni partnerzy: Miasto Łódź, EPP Futures, Parallel, Procurarte, Kreatywna Europa, Muzeum Sztuki w Łodzi, Uniwersytet Łódzki, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Szkoła Filmowa w Łodzi
Partnerzy: Progressivo, Veolia, HP, Fabryka Kreatywności, Fuzja Echo, Miesiąc Fotografii w Mińsku, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Pileckiego, Wallonie-Bruxelles, Instytut Camoes, Włoski Instytut, Łódzki Dom Kultury, Polówka, Wytwórnia Filmów Oświatowych, O!PLA | Ogólnopolski Festiwal Animacji, FINA, Radio Kapitał
Sponsor: Rossmann