Ewa Juszkiewicz w Desie Unicum.

Praca artystki pojawi się 11 marca na aukcji "Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989".


Polka, która trafiła do grona największych gwiazd sztuki, jak Damien Hirst czy Jeff Koons. Artystka, którą reprezentuje jedna z najważniejszych światowych galerii – Gagosian.
W tym roku jeden z jej obrazów zostanie pokazany na wystawie w paryskim Centrum Pompidou Metz. Ewa Juszkiewicz to dziś jedno z najgorętszych nazwisk świata sztuki. W Polsce jej prace się nie pojawiają, dlatego pokaz obrazu „Strąki” jest wydarzeniem wyjątkowym. Można będzie go oglądać w DESA Unicum od 1 marca, a 11 marca wylicytować na aukcji.

Ewa Juszkiewicz jest uznawana za jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek współczesnych. O niezwykłych pracach malarki napisali m.in. krytycy „New York Timesa”, wyróżniając ją jako jedną z kilkunastu najbardziej wyjątkowych autorek. Prace Juszkiewicz znajdują się w prywatnych kolekcjach na całym świecie. Obecnie są jednymi z najbardziej poszukiwanych przez kolekcjonerów. Ewa Juszkiewicz w swojej twórczości zajmuje się przede wszystkim kobiecymi portretami. Jej dzieła najczęściej odnoszą się do znanych dzieł malarskich, zwłaszcza flamandzkich. Artystka fantazyjnie zniekształca lub zmienia ich twarze na rozrośnięte huby, korpusy owadów, bukiety roślin czy też na maski plemienne lub udrapowane tkaniny. Juszkiewicz zajmuje się malarstwem, rysunkiem, kolażem oraz animacją. W latach 2004–2009 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W DESA Unicum na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989” można będzie zobaczyć jej zupełnie wyjątkową pracę dyplomową z 2009 roku zatytułowaną „Strąki”. To wielkoformatowy, prawie dwumetrowy obraz, przedstawiający postać dziewczyny, z długimi siwymi włosami, ubraną w barwną spódnicę. Jej trzy dzieła z tego cyklu znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Na wystawie i aukcji pojawią się również prace m.in. Agaty Bogackiej, Agaty Kus, Piotra Uklańskiego czy Normana Leto. Zobacz katalog

Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 1 -11 marca 2021, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989: 11 marca 2021 godz. 19.00

 

Ewa JUSZKIEWICZ (ur. 1984)
"Strąki", 2009

olej, akryl/płótno, 190 x 140 cm

droit de suite
Estymacja:
150 000 - 200 000 zł
Złóż Zlecenie