Dystans Art Competition: Malarstwo i Rzeźba, to otwarty konkurs, organizowany przez Galerię Dystans, skierowany do studentów i absolwentów Wydziału Malarstwa i Rzeźby na wszystkich uczelniach wyższych w Polsce. Jest to pierwszy ogólnopolski konkurs organizowany w Krakowie, którego celem jest ukazanie aktualnych tendencji w młodej sztuce polskiej oraz wyłonienie nowych indywidualności twórczych. W ramach konkursu przewidziane są nagrody pieniężne oraz wystawa w Galerii Dystans.
NAGRODA GALERII DYSTANS
I NAGRODA: 7000 ZŁ
II NAGRODA: 3000 zł
III NAGRODA: 2000 zł
NAGRODA KOLEKCJONERKI:
3000 zł
1000 zł
1000 zł
JURY KONKURSU
dr Agnieszka Jankowska-Marzec
Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2007 roku uzyskała tytuł doktora w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Od roku 1994 pracowniczka Międzywydziałowej Katedry Historii i Teorii Sztuki AkademiII Sztuk Pięknych im.J.Matejki w Krakowie, a od 2019 zatrudniona na stanowisku adiunkta na Wydziale Grafiki ASP. Od roku 2008 wykładowca Podyplomowych Studiów Rynek Sztuki i Antyków w krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
W latach 1996- 2000 współpracowniczka (jako kuratorka i organizatorka wystaw) Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Publikowała w wielu czasopismach, katalogach wystaw i monografiach książkowych. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się przede wszystkim na sztuce XX wieku i sztuce współczesnej, a zwłaszcza na twórczości artystów związanych z krakowską ASP. Zajmują ją szczególnie kwestie pamięci, dziedzictwa kulturowego i tworzenia kolekcji.
Niezależna kuratorka i organizatorka wystaw, realizowała swoje projekty m.in. w Instytucie Polskim w Budapeszcie, MeetFactory w Pradze, Art Agendzie Novej, galerii Widna, Otwartej Pracowni i Muzeum Narodowym w Krakowie oraz BWA w Tarnowie. Trzykrotna stypendystka Fundacji Lanckorońskich z Brzezia (2001 w Wiedniu, 2005 i 2016 w Londynie). Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki i sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), w latach 2015-2017 członek zarządu AICA.
dr hab. Jan Tutaj, prof. ASP
Absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie.
Dyplom obronił z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego w 1994 roku. Odbył staż studyjny w Akademie der Bildenden Kuenste w Norymberdze (1993/94).
Stypendysta MKiS (1993) oraz Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (1999).
Prace prezentował na trzynastu wystawach indywidualnych oraz kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Francja, Japonia, USA, Portugalia, Norwegia, Włochy). Brał udział w ogólnopolskich konkursach rzeźbiarskich, m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, Warszawie, Radomiu, Poznaniu, Przemyślu, Krakowie, w których został laureatem wielu nagród i wyróżnień. Uczestniczył w kilku międzynarodowych plenerach i sympozjach rzeźbiarskich , m.in. w Austrii, Szwajcarii, Niemczech i Turcji.
Zajmuje się szeroko rozumianą rzeźbą, medalierstwem i rysunkiem.
Pracownik naukowo-dydaktyczny macierzystego wydziału, prowadzi I Pracownię Rzeźby. W działalności organizacyjnej wspierał inicjatywy m.in. kół naukowych oraz aktywność wystawienniczo-promocyjną studentów i absolwentów. Pełnił funkcję kuratora Galerii Promocyjnej ASP oraz Galerii Akademia w Bronowicach, koordynator ogólnopolskiego Badania Losów Zawodowych Absolwenta. Pełnił obowiązki eksperta w konkursach środowiskowych, samorządowych i ministerialnych.
dr hab. Rafał Borcz, prof.ASP
Artysta malarz, rzeźbiarz, fotografik, pedagog, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie.
Urodzony w 1973 w Łańcucie. Absolwent Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych im.J.Matejki w Krakowie, gdzie w 1999 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa prof. Leszka Misiaka. Obecnie jest adiunktem i prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa na macierzystej uczelni. Artysta ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, a także uczestniczył w kilkudziesięciu zbiorowych. W 2000 r. otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. W 2001 został laureatem Grand Prix 35. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa „Bielska Jesień”. Na tym samym biennale zdobywał też dwukrotnie Nagrodę Publiczności oraz w 2013 r. wyróżnienia Gazety Wyborczej i Artinfo.pl. W 2007 r. Borcz otrzymał 1. nagrodę na XXI Festiwalu Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Niezależnie od tego artysta był nagradzany i wyróżniany także na innych konkursach oraz pokazach (m.in. „Bielska Jesień”, „Obraz Roku” „Triennale Grafiki Polskiej” „Lexmark European Art. Prize” „Egeria” „Animalis”).