Dwie prace Muncha w Sotheby's.

Prace pochodzą ze słynnej norweskiej kolekcji Olsenów.


25 marca br. w londyńskiej filii Sotheby's zostaną wystawione dwa obrazy norweskiego artysty Edvarda Muncha. Dom aukcyjny szacuje, że zostaną sprzedane za 13,5 miliona funtów. Prace pochodzą z kolekcji miliardera Thomasa Olsena. Ukończony w 1904 roku "Summer Day or Embrace on the Beach" (The Linde Frieze) [Pocałunek na plaży] został namalowany na zamówienie lekarza Maxa Linde do dziecinnego pokoju. "Autoportret z paletą" (1926) ostatni raz pokazany był na wystawie „Munch: Van Gogh” w 2015 i 2016 w Munchmuseet w Oslo oraz Muzeum Van Gogha w Amsterdamie. Munch należy do tych artystów, którzy osiągnęli najwyższe ceny w historii aukcji. W 2012 roku arcydzieło, z którym Munch jest najbardziej kojarzony, pt. "Krzyk" (1893), zostało sprzedane za 120 milionów dolarów również w Sotheby’s.  

Prace Muncha były, wraz z twórczością 112 awangardowych artystów, potępione przez nazistów. Osiemdziesiąt trzy dzieła Muncha, z których wiele znajdowało się w zbiorach muzealnych, zostało skonfiskowanych. "Autoportret z paletą", w kolekcji Mannheim Kunstalle od 1926 roku, został usunięty ze zbiorów w 1937 roku, podobnie jak "Pocałunek na plaży" w zbiorach berlińskiej galerii narodowej. „Pocałunek na plaży” znalazł się na zorganizowanej przez nazistów wystawie „Sztuka zdegenerowana” w październiku 1937 roku, a później przeszedł w ręce Hermanna Goeringa. W 1939 roku, ledwo uniknąwszy zniszczenia, został sprzedany na aukcji w Oslo wraz z 45 innymi pracami artysty. Munch poprosił Thomasa Olsena, norweskiego kolekcjonera i patrona artysty, który kupował jego prace już w latach 20. XX wieku, aby nabył obrazy w celu ich repatriacji do Norwegii. Olsen następnie ukrył je w swojej rezydencji. Odziedziczyli je synowie kolekcjonera Fred i Peter Olsenowie.

W listopadzie 2020 r. w Royal Academy w Londynie została otwarta głośna wystawa Muncha, na której jego dzieła zestawione zostały z pracami współczesnej brytyjskiej artystki Tracey Emin. Emin uważa Muncha za jedną ze swoich największych inspiracji. Wystawa potrwa do końca lutego br.

Eksperci z Sotheby’s mówią, ze pandemia wznowiła ogromne zainteresowanie obrazami tego malarza, szczególnie tymi "mrocznymi" - "Trwająca pandemia przyciągnęła ludzi do lepszego zrozumienia i docenienia twórczości artysty. ”