Polski artysta Daniel Pielucha uhonorowany brązowym medalem Le Salon de la Société des Artistes Français. Nagrodę otrzymał za obraz „Kuglarz” prezentowany podczas Art Capital Paris 2025. Uroczystość wręczenia medali odbyła 22 kwietnia.
Art Capital Paris 2025 odbyły się w paryskim Grand Palais w dniach 18 - 22 lutego. Na tegorocznej wystawie Daniel Pielucha zaprezentował symboliczny obraz, ukazujący analogie społeczno-polityczne we współczesnym świecie. „Kuglarz” cieszył się dużym zainteresowaniem publiczności oraz zdobył uznanie jury Société des Artistes Français (Stowarzyszenie Artystów Francuskich). Z ponad 2000 artystów prezentujących w tym roku swoje dzieła, to właśnie Daniel Pielucha jako jedyny Polak otrzymał brązowy medal.
Art Capital Paris to targi sztuki współczesnej, odwiedzane przez ponad 40 000 widzów. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2000 artystów, prezentujących swoje prace w ramach czterech Salonów: Salon des Indépendants, Salon Comparaisons, Salon du Dessin et de la Peinture à l’eau oraz Salon des Artistes Français.
Le Salon de la Société des Artistes Français kontynuuje tradycję cyklicznych wystaw sztuki zwanych Salonami. Pierwszy został zorganizowana w Paryżu za czasów Ludwika XIV w 1667 roku. W XIX w. podobne wystawy organizowano także w innych ośrodkach artystycznych w Europie, ale to właśnie Salon paryski stał się tym najważniejszym. Od roku 1881 misję kontynuowanie tradycji Salonów państwo francuskie powierzyło Société des Artistes Français.
Daniel Pielucha (ur. 1959 w Wieluniu) artysta, malarz. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1985 r. dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Grafiki w Katowicach. Jest twórcą „Nadrealizmu Polskiego”, którego stała ekspozycja mieści się w autorskiej galerii w Pałacu Męcińskich w Działoszynie. W 2019 roku został odznaczony medalem "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie, Rzeszowie, Wieluniu oraz uczestnikiem wystaw sztuki polskiej za granicą m.in. w Berlinie, Meksyku, Nowym Jorku, Stambule i Astanie.
Tworzy w autorskim stylu zwanym „Nadrealizmem Polskim”, zawierającym elementy surrealizmu jak i symbolizmu. W swoich obrazach odwołuje się do ludowości wsi polskiej, wierzeń i obyczajów, szukając cech świadczących o odrębności polskiej kultury.