Czy padnie rekord Basquiata w Azji?

Praca Basquiata może stać się najdroższym obrazem zachodniego artysty sprzedanym na rynku dzieł sztuki w Azji.


Domy aukcyjne przygotowują się na kolejny - trudny - sezon. Gdy większość świata stoi w miejscu, domy szukają różnych trików, chwytają się rozmaitych sposobów, aby aukcje dalej przypominały spektakularne wydarzenia, wywołujące gorące emocje. W tym celu 23 marca Christie’s organizuje w Hongkongu aukcję "jednego dzieła", której bohaterem będzie praca Jeana-Michela Basquiata. Obraz pt. „Warrior” [Wojownik] z 1982 roku - najbardziej pożądanego przez kolekcjonerów okresu w twórczości Basquiata - przedstawia postać z mieczem w dłoni. Ostatni raz praca pojawiła się na aukcji w londyńskiej filii Sotheby’s w 2012 roku i została sprzedana za 8,7 mln dolarów. Od tego czasu jej cena wzrosła o ok. 450 procent. Christie’s ma nadzieję, że obraz zostanie sprzedany za kwotę między 31 a 41 mln dolarów. Tym samym Basquiat stałby się najdroższym artystą z Zachodu kiedykolwiek sprzedanym w Azji. W ostatnich latach apetyt rynku azjatyckiego na sztukę zachodnią stale rośnie. 

Aukcja będzie transmitowana na żywo z trzech filii Christie's: Hongkongu, Londynu i Nowym Jorku. Jest to kontynuacja globalnej strategii domu aukcyjnego, wprowadzonej po raz pierwszy w lipcu 2020 r., słynną już aukcją online pt. „ONE”, która odbyła się jednocześnie w czterech lokalizacjach.

Aukcja rozpocznie się o godzinie 14.00 czasu angielskiego (22:00 w Hongkongu, 9:00 w Nowym Jorku), co jest niezwykle wczesną godziną na „wieczorną” aukcję, ale i za tym, jak za wszystkim, stoi przemyślana strategia firmy - ma skłonić azjatyckich kolekcjonerów do pozostania przytomnymi i aktywnymi podczas trwania aukcji. Sprzedaży z pewnością nie zaszkodzi fakt, że rynek w Hongkongu wydaje się szybciej wychodzić z zapaści ekonomicznej wywołanej przez pandemię niż Europa i Stany Zjednoczone. Podczas aukcji w Christie’s 2 grudnia w Hongkongu i Nowym Jorku zostało pobitych aż 17 cenowych rekordów współczesnych artystów!