CRASH CLUB x U22 to druga edycja wydarzenia wspierającego dynamiczną przestrzeń dla młodej sztuki, artystów oraz widza. Łączy różnorodne spektrum sztuki i performansu. Służy jako platforma do spotkania, kolizji i zderzenia się tego co w sztuce najciekawsze. Ponad sto prac artystów współczesnych znalazło swoje miejsce na 400 metrach kw. pierwszego piętra kamienicy U22 Przy Alejach Ujazdowskich 22 w Warszawie. To bezprecedensowy moment, by tak różnorodny zbiór obejrzeć w surowych i przygotowanych do renowacji wnętrzach. Na parterze kamienicy, CRASH CLUB zaprasza wszystkich do spotkań, rozmów, strefy baru Rascal i restauracji Lupo oraz … wystawy prac Radka Szlagi i Cezarego Poniatowskiego. Crash Club jest otwarty codziennie od 26 do 29 września od godziny 15 do 22 lub później. W piątek na dziedzińcu kamienicy odbędzie się Performance Night.
U22 to neogotycki budynek zlokalizowany przy Al. Ujazdowskich 22, zaprojektowany w 1895 roku przez architekta Józefa Piusa Dziekońskiego. Pomimo stuletniej burzliwej historii Polski, jego wygląd zewnętrzny pozostał w dużej mierze niezmieniony, podczas gdy jego wnętrze i przeznaczenie uległy znacznym przekształceniom na przestrzeni lat. Obecnie wnętrze budynku zostało wydrążone, a podłogi i warstwy farby usunięte, aby odsłonić wnętrze z czerwonej cegły. Ten nagi i wczesny etap renowacji wizualnie zbliża się do weneckiego Palazzo Ca d'Oro, który zainspirował oryginalny projekt Dziekońskiego. Odsłonięte cegły i usunięte warstwy symbolizują determinację Polski, aby iść naprzód w złożonej transformacji, służąc jednocześnie jako kanwa dla przyszłych rozdziałów historycznych. To inwestycja pod zarządzaniem High Capital Management.
——————————————
KONCEPCJA
Misją CRASH CLUB-u jest zachęcanie do współpracy między galeriami, artystami, performerami i publicznością. Chcemy promować dialog o sile przestrzeni społecznych, jedności i wzmacnianiu sieci w naszej społeczności.
Wspólnie przeniesiemy ideę Warsaw Gallery Weekend do jednej przestrzeni wystawienniczej, tworząc platformę dla przecięcia, spotkania, kolizji i zderzenia. Zapraszamy galerie i artystów do przekroczenia granic własnych murów, poza ich standardowy “white cube”; do spotkania się i współpracy w ramach jednej dużej wystawy grupowej. Będziemy oferować odwiedzającym napoje i przekąski przez cały dzień, a wieczorami muzykę.
CRASH CLUB x U22 ma łączyć prace prezentowane przez uczestniczące galerie z lokalnymi i miedzynarodowymi artystami, którzy nie są jeszcze reprezentowani w Warszawie - tworząc przestrzeń dla nowych spotkań, która łączy różnorodne spektrum sztuki i performansu. Przestrzenie społeczne odgrywają kluczową rolę w tworzeniu znaczących połączeń i mamy nadzieję, że tegoroczny projekt właśnie to osiągnie.
W kamienicy odbędzie się również wystawa kuratorowana przez Philip-a Ortelli pokazująca pracę Cezarego Poniatowskiego, Radka Szlagi, Nancy Lupo oraz Ledy Bourgogne.
——————————————
KALENDARZ CRASH CLUB x U22
Al. Ujazdowskie 22
26-29/09/24, 15:00-22:00
Otwarcie wystawy, bar, jedzenie, muzyka, kino artystyczne. Codzienne oprowadzania z kuratorem o godzinie 15:30 i 19:30
27/09/24, 20:00-22:00
Performance Night
Performance Night jest reżyserowany przez Public Transport Project (PTP). PTP to szwajcarsko-litewski kolektyw projektowy zainicjowany przez artystów i artystki: Philip Ortelli, Deividas Vytautas Aukščiūnas i Gloria Viktoria Regotz. Kolektyw koncentruje się na przestrzeniach przejściowych i granicznych, oraz przygląda się normom społecznym dotyczącym przestrzeni domowych i publicznych jako namacalnemu materiałowi.
Przy każdej prezentacji PTP współpracuje z wybranymi artystami, specjalnie dla danego kontekstu. W tej edycji, przy ogromnym wsparciu Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, PTP organizuje tygodniową rezydencję warsztatową, podczas której spektakl będzie rozwijany wspólnie z zaproszonymi gośćmi: Mattia Spich, Malka Sultan, Kuba Stępień, Emma Szumlas, Hannah Endrulat i Katarzyna Salinger.
Nie są wymagane bilety, nie ma miejsc siedzących, nie jest wymagany RSVP.
Spektakl będzie rozwijał się w wielu salach jako nielinearna, niescentralizowana narracja. Bardziej jak performatywne obrazy, które można napotkać spacerując swobodnie po pomieszczeniach kamienicy U22. Można wchodzić i wychodzić w dowolnym momencie. Około godziny 21:00-22:00 spektakl przechodzi w skoncentrowaną drugą połowę, w której publiczność gromadzi się na patio. Wejście i wyjście jest możliwe w dowolnym momencie.