Ciężarówka z graffiti Banksy’ego na aukcji samochodów.

Ciężarówka ma szansę uzyskać nawet 2 mln dolarów na aukcji w Bonhams - dzięki pracy Banksy’ego.


Furgonetka trafi na aukcję samochodów Goodwood Revival w Bonhams, która odbędzie się 14 września br. Pojawi się obok samochodów, takich marek jak Aston Martin, Bugatti czy Porsche. Zwyczajna używana ciężarówka sprzedałaby się pewnie za kilka tysięcy dolarów, ale dzięki zamieszczonemu na niej graffiti Banksy’ego dom aukcyjny szacuje, że może zostać sprzedana nawet za 2 mln dolarów. Banksy ozdobił ciężarówkę Volvo FL6 w 2000 roku. 

Rekord aukcyjny Banksy’ego na obecną chwilę to 1,4 mln dolarów za „Girl with a Baloon”, która uległa częściowemu samozniszczeniu zaraz po przybiciu młotkiem przez aukcjonera - był to happening zaplanowany przez Banksy’ego. Dom aukcyjny Sotheby's do dziś utrzymuje, że nic nie wiedział o akcji artysty.

Pomimo "psotnych" początków, a właśnie może dzięki nim, Banksy zyskał światową sławę i na stałe wpisał się w międzynarodowy świat sztuki. Jego murale często poruszają ważne, ale też drażliwe tematy związane z polityką, społeczeństwem oraz obyczajowością. Murale artysty pożądane są przez kolekcjonerów, pojawiają się też na wysokiej klasy targach sztuki i aukcjach. Do dziś nieznana jest prawdziwa tożsamość Banksy'ego, choć wiele wskazuje na to, że jest nim Anglik Robin Gunningham. 

Ciekawe, czy i na tę aukcję Banksy zaplanował jakiś psikus. 

Fot.: Artnews/Bonhams