Od 1900 roku obraz Pietera Brueghela Młodszego, przedstawiający scenę u adwokata, wisiał w niepozornym miejscu w domu w północnej Francji. Właściciele mówili o nim po prostu „Brueghel”, ale byli przekonani, że płótno jest reprodukcją słynnego dzieła XVII-wiecznego niderlandzkiego artysty. Częściowo schowany za drzwiami, stanowił element domowej, niewiele wartej dekoracji. Jakie musiało być ich zdziwienie, gdy okazało się, że obraz jest autentyczny! Ekspert Malo de Lussac z domu aukcyjnego Daguerre Val de Loire zauważył go podczas wizyty w rezydencji, dokąd został zaproszony, żeby oszacować wartość różnych innych przedmiotów.
Dzieło ma trafić już 28 marca na aukcję zorganizowaną przez Daguerre Val de Loire w Hôtel Drouot w Paryżu. Może uzyskać cenę aż 800 tys. euro!
Praca „L’Avocat du village”, powstała prawdopodobnie między 1615 a 1617 rokiem, jest jedną z wielu – może nawet 90 – wersji tej samej sceny namalowanej przez Brueghela. Wszystkie przedstawiają podobną sytuację: kolejkę chłopów przed biurkiem miejscowego adwokata. Obraz jest naprawdę niezwykły pod względem wymiarów oraz faktu, że jest w wyjątkowo dobrym stanie. Rzeczywiście, dzieło ma aż 183 cm długości! Jest jedną z największych znanych wersji stworzonych przez studio Brueghela Młodszego. W zbiorach Luwru, na przykład, znajduje się obraz o tej samej tematyce o dł. 79 cm.
Urodzony w Brukseli w 1564 roku, Brueghel malował pejzaże, sceny wiejskie i obrazy religijne. Najbardziej był jednak znany z reprodukcji obrazów swojego ojca, Pietera Bruegela Starszego, uznawanego za jednego z najbardziej wpływowych artystów niderlandzkiego renesansu.